Henrieta Farkašová už len krôčik od splnenia svojho sna – dnes získala aj štvrté zlato na paralympiáde!

Henrieta Farkašová už len krôčik od splnenia svojho sna – dnes získala aj štvrté zlato na paralympiáde!

Dnešný obrovský slalom na paralympiáde našťastie nepriniesol žiadne „prekvapenia“: Henrieta Farkašová spolu s navádzačkou Natáliou Šubrtovou vyhrala dvojkolové preteky a získala už štvrté zlato v Pjongčangu!

Šťastná víťazka hneď po pretekoch povedala: „Pred prvým kolom som bola taká sklesnutá, snažila som sa nabudiť. Po tom náskoku, ktorý sme získali, som sa ukľudnila, a pred druhým kolom už som sa cítila v pohode a bez nejakých stresov. Prišiel tam aj nejaký záklon v  druhom kole, ale nebol taký dramatický ako včera. Vcelku to boli dve veľmi solídne jazdy a s obrovským náskokom sme dnes vyhrali. Takže super a tešíme sa veľmi, že sme prekonali naše doterajšie maximum a máme štvrtú zlatú medailu z paralympiády,“ zdôraznila.

Medzi telesne znevýhodnenými stojacimi ženami skončila Petra Smaržová piata, ktorá v cieli povedala: „Tajne som dúfala, že sa mi podarí v druhom kole ešte niečo stiahnuť. Ale keby som skončila štvrtá, to by ma mrzelo ešte viac. Napokon som s tým ale nepohla tak, ako som chcela. Mala som lepší pocit z druhej jazdy, aj keď časovo sa to tak neukázalo. Všetci sme, samozrejme, unavení a ide len o to, kto sa s tým lepšie vyrovná a nastaví si to v hlave“.

Znova nás potešil aj Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom (na snímke), ktorý získal  striebro z obrovského slalomu v kategórii zrakovo znevýhodnených mužov. Víťaz utorkovej kombinácie Miroslav Haraus skončil štvrtý a úplne nevidiaci Marek Kubačka bol piaty. Bohužiaľ, iba krôčik chýbal nášmu jedinému zástupcovi medzi telesne znevýhodnenými Martinovi Francemu, keď skončil štvrtý.

Prvé kolo najlepšie z našich vyšlo Harausovi, ktorý skončil na druhej priečke, Krako bol tretí. Jazda však vyšla lepšie druhému z nich a pred Harausa sa ešte dostal Kanaďan Marcoux o 16 stotín sekundy. Jakub Krako po pretekoch povedal: „Dnes je neuveriteľne teplo, musel som sa chladiť snehom, aby som mal kombinézu mokrú. Teplé počasie mi vôbec nevyhovuje. Prvá jazda bola fajn, išli sme s kľudom a vyrovnane. Skončili sme tretí o 18 stotín za Mirom Harausom. Tak sme sa skúšali hecnúť do druhého kola, aby sme boli spolu na bedni. Ale preteky sú preteky. Vyštartovali sme s úsmevom na tvári a hoci jazda bola riskantná, vyplatila sa. Som rád, že sa mi včerajšok podarilo úplne vytesniť z hlavy. Teraz si poriadne oddýchnuť a verím tomu, že konečne ten slalom porazím.“

Miroslav Haraus dodal: „Preteky boli dobre rozbehnuté a chceli sme v druhom kole ešte zatlačiť na vedúceho pretekára, ale bohužiaľ nám to nevyšlo. Urobil som tam jednu chybu, ktorá ma stála pódiové umiestnenie. Bolo to po polovici trate, kde som neskôr zareagoval a trošku som sa zviezol nižšie. Zrazu som bol pri bránke a musel som pribrzdiť. Uvidíme ako to bude v slalome, lebo slalomy sa mi jazdia fajn. Nechávam tomu voľný priebeh.“

Naši curleri dnes odohrali dve stretnutia. Najprv prehrali s Čínou 2:9 a potom iba tesne podľahli Kanade 5:7. Sú na priebežnom 9. mieste.

 (pal)

Foto: http://spv.sk/novinky/aktuality/deviata-medaila-pre-slovensko-striebro-jakuba-kraka