Herec Richard Autner: Moje srdce patrí divadlu

Jeden z najmladších členov hereckého súboru Slovenského národného divadla ako dieťa desať rokov chodil cez prázdniny do divadelného tábora, vyštudoval konzervatórium a Vysokú školou múzických umení sa usadil hneď po škole na našej prvej divadelnej scéne. Stretli sme ho ešte za treskúcej zimy v Zuberci, kde nakrúcal vianočnú rozprávku do budúceho roku.

Ako vnímate nakrúcanie záverečnej scény rozprávky, vonku je mínus sedemnásť a vyzerá to ako práca na celú noc?
Užívam si to a cítim sa tu fantasticky. Mám veľké očakávania a teším sa na to, je to záverečná scéna, veľkolepá, verím sa podarí tak, aby diváci a predtým ešte režisér boli spokojní.

V rozprávke ste slepý, je to pre herca náročné?

Hrám slepého po prvý raz vôbec a je to veľká výzva. Režisér Bebjak mi dáva na pľaci aj dnes pripomienky, keď na mne vidno, že som vidiaci, ale myslím si, že som sa celkom fajn zhostil úlohy. Ide to.

Richard Autner – Bludár

https://www.youtube.com/watch?v=F2o1t5qYhZQ

Absolvovali ste špeciálnu prípravu?

Nie, nemal som žiadnu extra prípravu, dokonca som sa ani nestretol s originál slepými ľuďmi, ale naštudoval som si ako sa slepý „pozerá“. Dozvedel som sa, že slepí ľudia nekĺžu očami po predmetoch, tak sa snažím dodržať to. Pozrel som si aj  nejaké videa, rozhovory so slepými ľuďmi, takže tam som čerpal inšpiráciu.

Ako sa vám nakrúca v mínus sedemnásťstupňovej zime?

Zima je náš priateľ a nepriateľ zároveň. Vďaka štábu, ktorý nám zabezpečuje teplý čaj a ohrievače zvládame. V topánkach mám troje teplé ponožky a jedny vložky, ktoré zabraňujú omrzlinám a pod nohavicami mám dvoje termo nohavice a pod košeľou tri termo tričká. Som vyzbrojený a ešte aj vyzerám mohutnejšie. Možno to bol zámer, preto nakrúcame v tejto zime.

Richard Autner – Klára

https://www.youtube.com/watch?v=BmMCG7bLLTY

Ako ste sa dostali k tejto postave?

Pozvali ma casting, na ktorom bolo fakt veľa sympatických a talentovaných chalanov, podarilo sa mi vyhrať a som tu.

Hráte divadlo, účinkovali ste v seriáli, nakrúcate rozprávku, čo z tohto vás oslovuje najviac?

Moje srdce patrí divadlu, ale nakrúcanie tejto rozprávky je pre mňa veľmi unikátne. Pre hercov je to určite splnenie istého sna, lebo rozprávok sa veľa nenakrúca, potom možno ešte niekedy starého kráľa. Užívam si rolu kováča, z ktorého sa stane princ.

Pavel Trávniček je už na dôchodku a stále je princ…

Často na neho myslím pri nakrúcaní, je to kultový doživotný  princ, aj  u nás v rodine je tradícia pozerať Popolušku.

Myslíte si, že Vianočná rozprávka, ktorú práve nakrúcate by mohla dosiahnuť úspech Popolušky?

Uff, poviem to takto – budeme jej to priať, aby sa tak stalo, ale myslím si, že staré dobré rozprávky sú neopakovateľné, čarovné a možno i neprekonateľné. Opakujem, nech táto rozprávka sa jej aspoň vyrovná.

Richard Autner – Odpovede

https://www.youtube.com/watch?v=Ll7IHYVTtNw

Hráte slepého kováča, ktorý sa stane princom a kráľom, máte postavu princa z domácej či svetovej literatúry, ktorého by ste si radi zahrali?

Nie, myslím si, že nie som „princovský“ tip, kováč v pohode, to mi sadlo. Na castingu som naozaj videl veľa pekných sladkých „princov“, ja naozaj skôr kováč. V tejto postave som sa naozaj našiel.

Keď ste šli na herectvo, mali ste vysnívanú našu prvú divadelnú scénu?

Áno už na konzervatóriu som sníval o Astorke alebo Slovenskom národnom divadle, som vďačný, že to vyšlo.

Spomínate si na myšlienky, keď ste tam kráčali prvý raz a vedeli ste, že vás čaká vlastná šatňa?

Chodil som  do divadla hosťovať už počas štúdia a samozrejme som si užíval hosťovské šatne, no vlastná – to je niečo celkom iné… Máme spoločnú s Danom Fišerom, udomácnili sme sa, máme tam svoje fotky, knihy, je to príjemné.

Máte množstvo skúsených kolegov, existuje herec, ktorého by ste označili ako vzor?

Pozerám v reprízach staré dobré inscenácie, ktoré kedysi vládli pondelkom.  Ako dieťa som bol na muzikáli Na skle maľované, ktorý vo mne zanechal skutočne nezabudnuteľný a hlboký dojem, dodnes mám zimomriavky, keď si spomeniem na výkon Michala Dočolomanského. Vzory mám u hercov, ktorých osobne poznám a o ktorých viem, že sa správajú ľudsky aj mimo javiska ako František Kovár, Ján Gallovič…

Ján Gallovič je aj skvelý muzikálový spevák – ako to máte vy so spevom?

Som skôr domáci spevák, ale naspieval som tri pesničky, také iné ako muzikálové, netrúfam si príliš na javisko na muzikál.

(olv)

Foto: Anna Olvecká  pre NN