Historický úspech slovenských lyžiarok

Historický úspech slovenských lyžiarok

Ostatný víkend priniesol slovenskému ženskému lyžovaniu v alpských disciplínach historický úspech. Slovenská reprezentantka Petra Vlhová sa stala víťazkou záverečného desiateho slalomu sezóny Svetového pohára 2016/2017 v alpskom lyžovaní v americkom Aspene. Vlhová zdolala o 24 stotín fenomenálnu Američanku Mikaelu Shiffrinovú a o 35 stotín Švédku Fridu Hansdotterovú. Ďalšia Slovenka Veronika Velez-Zuzulová skončila štvrtá s odstupom 39 stotín za víťaznou krajankou.

Iba 21-ročná Vlhová druhýkrát v kariére ovládla preteky SP, keď predtým triumfovala vo švédskom Aare v novembri 2015. Celkovo dosiahla tretie pódiové umiestnenie v aktuálnej sezóne a šieste v kariére. V konečnom poradí končiacej slalomovej sezóny obsadila ambiciózna Liptáčka piate miesto. Malý glóbus patrí suverénne Američanke Mikaele Shiffrinovej, druhá skončila rovnako ako pred rokom Veronika Velez-Zuzulová.

Vo finálovom slalome ženskej sezóny SP sa na základe získaného práva účasti predstavilo iba 25 pretekárok. Už pred vyvrcholením v Aspene bolo jasné, že slalomový glóbus získa po štvrtý raz v kariére Shiffrinová, rovnako sa vedelo aj to, že naša Velez-Zuzulová obháji druhú priečku v sezónnom hodnotení.

Okrem slalomu sme zožali úspech aj v obrovskom slalome. Slovenská reprezentantka Petra Vlhová zakončila úspešnú sezónu 2016/2017 siedmym miestom v obrovskom slalome. Pre mladú Liptáčku je to najlepší výsledok kariéry v obrovskom slalome, vylepšila si ním ôsme miesta z tejto sezóny na pretekoch SP v Söldene a Semmeringu a tiež z majstrovstiev sveta v St. Moritzi.

V konečnom poradí disciplíny skončila na 11. mieste a v celkovom poradí SP sa ziskom 589 bodov posunula na 10. priečku. „V prvom kole som išla normálne, nemala som pocit, že by som spravila nejakú chybu, ale nebola to moja jazda. V druhom kole som sa snažila ísť naplno a vedela som, že sa môžem posunú, lebo trať sa zhoršovala. Urobila som najlepší výsledok sezóny v obráku a tento víkend bol úplne úžasný, spravila som výborné výsledky a ukončila som sezónu najlepšie ako som mohla,“ povedala P. Vlhová.

V americkom dejisku sa verejnosť cez víkend dozvedela aj to, že Veronika Velez-Zuzulová bude pokračovať v kariére. Tridsaťdvaročná úspešná reprezentantka nastúpi aj do svojej osemnástej súťažnej sezóny Svetového pohára. „Bolo to na nej, v prvom rade musela povedať ona, ako sa cíti, či je ešte schopná urobiť jednu sezónu. Rozhodla sa a tak to skúsime. Aj na MS v St. Moritzi povedala, že sa rozhodne tesne pred finále sezóny,“ povedal tréner a otec lyžiarky Timotej Zuzula, ktorého vlastná dcéra tiež trochu držala v napätí, či bude pokračovať: „V Aspene sme Veronike povedali, že to je posledný termín, lebo treba zariaďovať dopredu veci, alebo si musím hľadať novú robotu. Každá etapa športového života je raz na konci, ale teraz sa rozhodla ináč a ideme do toho.“ V budúcej sezóne teda budú Slovensko opäť reprezentovať obe naše úspešné pretekárky a uvidíme, či bude viac radosti prinášať mladá Petra Vlhová, alebo skúsená Veronika Velez-Zuzulová.

 

Foto zdroj: http://www.snowmagazin.sk/2015/11/aspen-c-2-zuzulova-vypadla-vlhova-historicky-siedma/

(iri)