Historik Mrva v TV u Havrana k 14. marcu

Historik Mrva v TV u Havrana k 14. marcu

Dnes, teda 14. 3. 2017 o 20.10 sa v banskobystrickom Divadle na Rázcestí bude konať priamy prenos Večere s Havranom pre RTVS o Slovenskom štáte a Jozefovi Tisovi. Za Maticu slovenskú vystúpi historik Ivan MRVA, riaditeľ Slovenského historického ústavu MS. Preto každý matičiar, kto sa môže tejto besedy zúčastniť nech príde a podporí nášho historika svojou prítomnosťou a potleskom. Do divadla príďte aspoň s polhodinovým predstihom.

Toto je propagácia relácie na facebooku zo strany M. Havrana. Už zo štylizácie jeho viet je zrejmé ako bude viesť diskusiu: „Špeciálne vysielanie Večera 14. marca verejne a naživo z Banskej Bystrice na tému Slovenský štát a Jozef Tiso. Ako vznikol Slovenský štát, prečo ho Hitler potreboval, ako by vyzeralo Slovensko bez jeho vzniku, ako sa v ňom žilo a komu? O otázke ceny za štát a za štátnosť, zodpovednosti za deportácie, zákaz politických strán, o politických väzňoch a mýte prosperity a pokoja a nakoniec o zodpovednosti a poprave Jozefa Tisa, budú diskutovať spisovateľ Silvester Lavrík, historik Jakub Drábik, historik Ivan Mrva.“ Špeciálne vydanie Večere naživo a verejne z Banskej Bystrice, z Divadla na Rázcestí môžete sledovať už 14. marca od 20,10 na Dvojke a potom aj v repríze podľa TV programu.

Redakcia Národných novín už pred TV reláciou uverejňuje k aktuálnemu dátumu 14. 3. krátky rozhovor s historikom Ivanom Mrvom.

Vznik prvej Slovenskej republiky a jeho pripomínanie vyvoláva v časti verejnosti kontroverzné až hysterické reakcie. Bol vznik prvej SR, ktorú niektorí nesprávne nazývajú vojnovou, po mníchovskom diktáte nevyhnutnosťou, alebo sa dali nájsť alternatívne riešenia?

Po Mníchovskej konferencii bola vyhlásená autonómia Slovenska a vývoj smeroval k osamostatneniu, oklieštené a dezorientované Česko-Slovensko nemalo budúcnosť, Hitler sa stal rozhodnutím Británie a Francúzska rozhodujúcim činiteľom v Európe. Len vyhlásením samostatnosti a za pomoci nemeckých garancií  sme sa vyhli rozdeleniu medzi susedov dúfajúcich v ľahkú korisť. V danej dobe nebola iná zmysluplná alternatíva. Neskôr však slovenskí poprední činitelia ľutovali, medzi nimi aj Alexander Mach, že samostatnosť bola vyhlásená za Hitlerovej asistencie. To sa zneužívalo a dodnes zneužíva.

Osoba prezidenta Jozefa Tisa je mnohými ešte stále vnímaná rozporuplne. Bol, podľa Vás, vojnovým zločincom a teda mal byť skutočne a oprávnene aj popravený?

Jozef Tiso nebol vojnovým zločincom, i keď benešovská vládnuca garnitúra si ho na svoj zoznam poznamenala, boli na ňom aj nevinní literárni pracovníci ako Stanislav Mečiar, Jozef Cíger Hronský, Konštantín Čulen. V oficiálnom zozname vojnových zločincov vydaný v Paríži spojeneckou komisiou roku 1947 nie je Tiso a ani nikto zo Slovenska. Zoznam má vyše 700 strán a obsahuje viac ako 20-tisíc mien Nemcov aj príslušníkov iných európskych národov.  Už v roku 1941 londýnsky exil poslal do Bratislavy tajnú depešu s menami tých, ktorí  budú visieť. Tiso bol na prvom mieste, ale aj minister obrany generál Čatloš, ktorý nakoniec dostal päť rokov väzenia.

Znamenala jeho poprava istým spôsobom do budúcnosti (teda aj našej prítomnosti) to, že je považovaný časťou verejnosti za „martýra“ teda mučeníka?

Každá nespravodlivo popravená osoba je martýrom a to platí aj o prvom slovenskom prezidentovi. A Tiso bol popravený na základe nespravodlivého a vopred určeného súdneho výroku. A tak martýrom je, či sa to niekomu páči alebo nie. Rímska bohyňa spravodlivosti má v ruke váhy, na ktorých váži previnenia, ale aj zásluhy obžalovaného a tie v Tisovom prípade vysoko prevážia.

Foto zdroj: http://snn.sk/news/ivan-mrva-historicky-exkurz-bez-cenzury-vitazov/

(iri)