Hlinený dukát pomáha ľuďom v núdzi v Košiciach aj v Trnave

Hlinený dukát pomáha ľuďom v núdzi v Košiciach aj v Trnave

Mnohí ľudia nechcú dať žobrajúcim almužnu z jednoduchého dôvodu – že nebude použitá na dobrý cieľ. Mnohí vyžobrané peniaze zamieňajú za alkohol, cigarety či drogy a takto má darujúci pocit, že človeku skôr ublížil, ako pomohol.

Po košickej arcidiecéze zavádza aj Trnavská arcidiecézna charita projekt Hlinený dukát. Má byť motiváciou pre ľudí na okraji spoločnosti a dať ľuďom pocit, že naozaj v núdzi pomáhajú. Hlinený dukát sa bude dať kúpiť za jedno euro na viacerých miestach v Trnave – v kostoloch, v informačnom stredisku v mestskej veži, u informátora na radnici či priamo v charite na Hlavnej ulici. Ľudia v núdzi za hlinený dukát dostanú potravinový balíček a poskytnú im aj ďalšie služby. Hlinených dukátov je v Trnave zatiaľ päťsto – na jednej strane je znak charity a na druhej svätý Mikuláš, ktorý sa podľa legendy podelil o svoj plášť so žobrákom.

Peniaze získané predajom hlinených dukátov použije trnavská charita na skvalitňovanie sociálnych služieb. Po Novom roku plánuje otvoriť obchod s potravinami pre ľudí v kríze, kde ho budú môcť ľudia uplatniť.

Foto zdroj: https://kosicednes.sk/udalosti/hlinene-dukaty-dajte-bezdomovcom/

 (iri)