Hnutie Taliban napísalo Američanom list, v ktorom ich vyzýva na dialóg

Hnutie Taliban napísalo Američanom list, v ktorom ich vyzýva na dialóg

Afganské militantné hnutie Taliban zverejnilo list, v ktorom kritizovalo novú stratégiu amerického prezidenta v Afganistane. Predstavitelia hnutia v ňom vyzývajú amerických predstaviteľov, aby u Donalda Trumpa lobovali za rokovania a nie za ďalšiu eskaláciu situácie v krajine.

V liste je tiež zmienka, že počas konfliktu bolo v Afganistane zabitých 3 546 príslušníkov amerických a iných západných ozbrojených síl. Taliban tiež pripomenul, že produkcia heroínu v krajine stúpla v roku 2017 o 87 percent.

„Ak bude uplatňovaná politika použitia sily po dobu ďalších sto rokov, výsledok bude rovnaký … tak ako ste to mali možnosť pozorovať za posledných šesť mesiacov od začatia novej stratégie prezidenta Trumpa,“ píše sa ďalej.

Predstavitelia Talibanu vyjadrili ochotu skoncovať s vojnovým konfliktom prostredníctvom dialógu, čo však neznamená ich kapituláciu. Ako dodali, v boji sú odhodlaní pokračovať aj napriek stupňujúcim sa útokom zo strany americkej armády a afganských ozbrojených síl.

Vo vyhlásení bolo tiež uvedené, že USA musia skončiť s okupovaním Afganistanu a Washington musí uznať, že hnutie Taliban má právo podieľať sa na tamojšej vláde.

„Ak chcete viesť s Afgancami, ale aj s celým svetom pokojný dialóg, presvedčte svojho prezidenta a vojnových štváčov v Kongrese, aby to pochopili a prijali racionálnu politiku voči Afganistanu,” píše sa v závere listu.

Ako sme už niekoľkokrát zdôrazňovali, riešenie konfliktu v Afganistane nie je možné vojenskou silou. Na druhej strane je evidentné, že USA vytvorili v Afganistane teroristické zoskupenia, ktoré tak pomáhajú v geopolitických hrách Washingtonu a prítomnosť tzv. islamského štátu využívajú na destabilizáciu celého regiónu.

Foto zdroj: https://www.rt.com/usa/418860-taliban-us-afghanistan-peace-talks/

(tom)