Hokejová dvadsiatka privítala Nový rok na ľade: zdolala Dánsko 5:1 a v noci sa pokúsi prelomiť štvrťfinálové švédske „zakliatie“

Vo svojom treťom stretnutí na hokejových majstrovstvách sveta v USA v sobotu proti Fínsku slovenská dvadsiatka do 53. minúty mala šancu na úspech, ale potom o víťazstve Fínov rozhodli dva ich zlepené góly – 5:2. S prvými sekundami nového roku /nášho času/ slovenskí mladíci začali rozhodujúci boj o postup do štvrťfinále proti Dánsku.

Slovensko – Dánsko 5:1 (1:1, 2:0, 2:0), Góly: 12. Roman (Tamáši), 30. Fehérváry (Buček, Ružička), 35. Roman, 45. Buček (Fehérváry), 46. Liška (Kundrik, Solenský) – 5. Blichfeld (Krag Christensen, Röndbjerg). Rozhodovali: Ansons (Lot.), Tufts (USA) – Castelli (Švaj.), Sysujev (Rus.), vylúčení: 5:5 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0

Zostava Slovenska: Durný – Hedera, Korenčík, Bodák, Ivan, Fehérváry, Zeleňák, Matejovič, Fereta – Smolka, Kelemen, Kundrik – Studenič, Tamáši, Roman – Buček, Krivošík, Ružička – Čacho, Liška, Solenský.

Hneď v úvode sa našim vypomstilo vylúčenie Kundrika a Blichfeld otvoril skóre 0:1. Gól padol z ofsajdu, ale tréner Bokroš márne presviedčal rozhodcov… V 12. minúte presnou strelou z ľavého kruhu vyrovnal Roman – 1:1. V závere nastrelil žŕdku Studenič.

Aj do druhej tretiny lepšie vstúpili Severania, ktorí dohrávali presilovku. Niekoľko razy ich strely zneškodnil Durný. Presne v polovici stretnutia poslal Slovákov do vedenia obranca  Fehéváry 2:1. O 5 minút rýchly únik vo vlastnom oslabení vyšiel Romanovi – 3:1.

Slováci nezopakovali chyby z 1. a 2. tretiny a záverečné dejstvo začali tlakom, ktorý v 45. minúte korunoval Buček – 4:1. Už o 76 sekúnd strelil posledný gól v zápase Liška a bolo rozhodnuté – 5:1.

Slovenskí hokejisti sa vo štvrťfinále dnes o polnoci stretnú so Švédskom, ktoré vyhralo skupinu B. Je to dosť silný súper. V historickej tabuľke MS-20 je s 2 zlatými /r. 1984 a 2012/, 10 striebornými a 5 bronzovými medailami na 5 mieste. Naposledy sa majstrami sveta Švédi stali pred 6 rokmi, potom dva razy za sebou získali striebro. Posledné 3 roky však boli pre Švédov smoliarske: vždy skončili na 4. mieste, pričom pred 3 rokmi v boji o bronz prehrali práve s mladými Slovákmi.

Je tu aj „nebezpečný“ fakt: v priebehu 11 posledných majstrovstiev Švédi zakaždým vyhrali základnú skupinu a potom vždy porazili aj súpera vo štvrťfinále. Podarí sa mladým Slovákom prekvapiť, porušiť toto švédske „zakliatie“ a zdolať dnes v noci Švédov?