Hokejový sen sa rozplynul: Slovensko prehralo s USA a lúči sa s olympiádou

Dnes v boji o postup do štvrťfinále Slováci po štyroch dňoch opäť narazili na  Američanov a chceli sa im nielen pomstiť za prehru v skupine, ale hlavne víťazstvom zabezpečiť postup do play off.  V prípade triumfu by nás vo štvrťfinále čakal „bratovražedný“ zápas proti Čechom.

Tréneri urobili zmeny v niektorých formáciách a do bránky poslali skúseného Jána Laca. V doterajších zápasoch spoľahlivo hrala celá obrana – ako brankári, tak aj obrancovia. V ofenzíve boli dosť veľké problémy, ale veď práve útočníci by mali zabezpečiť víťazstvo nad Američanmi: skrátka, museli dávať góly.

Hru mužstva pred zápasom s USA ohodnotil jeden z najskúsenejších hráčov Dominik Graňak: „V poli hrajú všetci, naša produktivita je nízka. Proti Američanom sa potrebujeme viac zamerať na ofenzívu, byť odvážnejší smerom dopredu, mať dlhšie puk na svojich hokejkách. V prvom súboji sme naháňali súpera, boli sme dlho bez puku, čo nás stálo veľa energie, ktorá nám v závere chýbala, aby sme si vytvorili tlak,“ podčiarkol. Predstavil tak „recept“ na druhý zápas: tiež poukázal na to, že cestu k víťazstvu treba hľadať pred bránkou súpera.

Tradične stretnutie aktívnejšie začali Severoameričania. Veľa vzruchu však pred bránami nebolo: obidve mužstvá hrali pozorne v obrane a útočníci sa nevyznamenali. V 13. minúte  Nagy švihom sa snažil prekonať amerického brankára a o chvíľku Ďaloga sa predral popri mantineli až pred bránkovisko, ale trafil betóny Zapolskeho.

V druhej tretine vypukla skutočná nepríjemná „búrka“. Najprv v 22. minúte síce Laco vychytal samostatný nájazd Terryho, ale vzápätí Donato, keď už náš brankár stratil hokejku,  pretlačil puk do bránky – 0:1.

O pol minúty sa roztrhlo vrece s našimi vylúčeniami. Najprv 2 minúty dostal Nagy, hneď na to Čajkovský 5 minút plus do konca stretnutia, 2 minúty sme hrali v oslabení 3 proti 5 a Wisniewski tvrdou strelou zvýšil na 0:2. O chvíľku v oslabení unikol Ďaloga, ale ho sekol  Arcobello a náš obranca ani nevystrelil. Amerického hráča však nevylúčili… O 3 minúty Ďaloga zasa sa ocitol pred americkým brankárom, ale ten jeho strelu vyrazil.

Ďalšia pohroma prišla v 34. minúte. Terry prihral spoza bránky Arcobellovi a bolo už 0:3. V 37. minúte pre zmenu hrali presilovku aj Slováci a Čerešňák bombou znížil na 1:3.

Tretia tretina sa, pochopiteľne, začala našimi útokmi. Slováci nevyužili niekoľko šancí a trest prišiel presne v polovici tretiny: po rýchlej kombinácii Roe zvýšil už na priepastných 1:4. Vzápätí nevyžívame presilovku. Slováci útočili, snažili sa znížiť, Američania odpovedali protiútokmi a v 57. minúte Donato zatĺkol posledný klinec a zvýšil už na 1:5.

Krutá smoliarska prehra. Zasa nezabrali útočníci, ale tento raz ani obrana nepresvedčila. Navyše náš poškodili časté vylúčenia. Zázrak sa nekonal. Slovenská reprezentácia sa s hokejovým olympijským turnajom rozlúčila.

Slovensko – USA 1:5 (0:0, 1:3, 0:2), Gól Slovenska: 36′  Čerešňák  (Graňák / Nagy) ,

Slovensko: J. Laco (Rybár) – Baranka, Starosta, Čerešňák, Graňák (A), Valach, Ďaloga, Čajkovský – Kudrna, Nagy (A), Surový (C) – Bubela, Bakoš, Haščák – Krištof, Paulovič, Ölvecký – Hovorka, Lamper, Marcinko – Cingel