Holandsko uznaním arménskej genocídy spôsobilo diplomatickú roztržku s Tureckom

Holandsko uznaním arménskej genocídy spôsobilo diplomatickú roztržku s Tureckom

Holandský parlament odhlasoval minulý týždeň uznesenie, v ktorom masaker 1,5 milióna Arménov spáchaný osmanskými Turkami v minulom storočí označil za genocídu. Tento krok prehĺbil diplomatický spor medzi Amsterdamom a Ankarou, v dôsledku ktorého si krajiny navzájom povolali domov svojich veľvyslancov.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok v reakcii odsúdilo schválenie návrhu a vyhlásilo, že nie je právne záväzné ani platné.

Arménsko už dlhodobo považuje vraždu 1,5 milióna svojich obyvateľov za genocídu. Turecko však udalosti počas prvej svetovej vojny odmieta uznať ako genocídu a tvrdí, že na oboch stranách konfliktu sa odohrali krutosti.

Pripomíname, že začiatkom tohto mesiaca holandské ministerstvo zahraničia formálne stiahlo svojho veľvyslanca z Ankary a oznámilo, že vymenovanie nového tureckého ambasádora nebude akceptovať. Dôvodom bolo, že Turecko zakázalo veľvyslancovi vstup do krajiny po tom, ako Holandsko minulý rok neumožnilo tureckým prisťahovalcom viesť kampaň na podporu ústavných zmien, ktoré umožňujú tureckému prezidentovi širšie právomoci. Recep Tayyip Erdogan vtedy vyhlásil, že Holandsko bude musieť za svoje činy zaplatiť.

Arménsku genocídu uznalo už 29 štátov vrátane Ruska, Kanady, USA, Južnej Ameriky a väčšiny štátov EÚ. Slovensko zaviedlo dokonca trestnú zodpovednosť za popieranie genocídy Arménov. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko (SNS) sa minulý mesiac stretol so svojím arménskym náprotivkom Aru Babloyanom. Šéf nášho parlamentu pri tejto príležitosti nazval etnické čistky v Osmanskej ríši za genocídu a Arménsko označil za „ostrov kresťanstva“.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/world/201802231061922466-turkey-netherlands-genocide-vote/

(tom)