Hontianske inšpirácie v Dudinciach

Hontianske inšpirácie v Dudinciach

Po roku Dudince opäť privítajú výtvarníkov. Stretnú sa na jedenástom ročníku medzinárodného maliarskeho a sochárskeho sympózia Hontianske inšpirácie. Umelci spolu strávia týždeň od 24. septembra do 1. októbra.

Každodennú maliarsku a sochársku tvorbu v plenéri oživí aj varenie slivkového lekváru či spoločné posedenie vo vinohradníckej pivnici v Hrušove. Diela vytvorené na sympóziu budú vystavené v Park hoteli Hokovce od soboty 30. septembra.

Dudince každoročne privítajú umelcov z viacerých európskych krajín a zúčastňuje a ho aj rodáčka a spoluobčianka Danka Krnáčová. Jej obrazy sú inšpirované tajomstvom a krásou človeka. Maľovanie je pre ňu aj spôsob komunikácie, prvok, ktorým sa vyjadruje o živote, zároveň jej dáva aj pocit pravej slobody. Jej vzorom bol kedysi holandský maliar Jan Vermeer van Delft. Teraz sa snaží ísť viac vlastnou cestou. Maliarka začala kresliť na základnej škole, neskôr maľovala temperou a akvarelovou technikou. Zásadný zlom nastal v roku 2010 na päťdňovom stretnutí chorvátskych maliarov v Záhrebe, kde ju kolegovia nasmerovali k akrylu na plátno a tejto technike zostala verná.

Foto zdroj: http://www.predajdielo.sk/Dana.Krnacova/jesen
http://www.detva.sk/?program=51&module_action__0__id_ci=114076&print_demand=1

(iri)