Horúca jeseň – akú hru to rozohrali v parlamente opozícia s koalíciou?

Horúca jeseň – akú hru to rozohrali v parlamente opozícia s koalíciou?

Na slovenskej politickej scéne to riadne vrie. Napriek sneženiu a kalamitnej zime vonku, vnútri to vrie. Poslanci v utorok nepodporili návrh vlády, aby sa o zmrazení platov rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. 

Zrýchlený režim podporilo len 32 poslancov: poslanci ĽSNS, niektorí zo Smeru-SD a Mosta-Híd a Andrej Danko z SNS. Mnohí koaliční poslanci však majú odlišný názor. Podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd) zdôraznil, že zmrazovanie nie je tá správna cesta, veď  premiér má nižší plat ako manažér štátneho podniku. Podčiarkol, že ak chceme mať za ministrov kvalitných ľudí, treba ich zaplatiť…

Aj opoziční poslanci v tom nemajú zhodu. Ondrej Dostál (SaS) nesúhlasí s premiérom, že „odmrazovanie“ platov zapríčiní značné hospodárske škody. „Matovičovci“ sa domnievajú,  že ide o vládnu krízu. Tvrdia, že sa „koaličníci“ bijú o fleky…

Robert Fico každým dňom pritvrdzuje. Včera vyhlásil, že ak poslanci NR SR nezmenia svoj postoj k zmrazovaniu platov,  Smer-SD to spojí s hlasovaním o dôvere vlády.

Iný postoj zaujal predseda NR SR Andrej Danko (SNS), ktorý chce iniciovať stretnutie s prezidentom a premiérom. Na svojej dnešnej tlačovej konferencii vyzval premiéra k rozvahe. Poukázal na to, že  zmrazovanie platov nie je riešenie. Pripomenul, že opozícia síce kritizuje možné zvýšenie platov, ale ani opoziční poslanci nehlasovali za zmrazenie platov….

A čo s tým? Politici na oboch stranách barikád, analytici a média nešetria kritikou na adresu ako zástancov, tak aj oponentov zmrazenia poslaneckých platov. Kto má pravdu? Všetci a vlastne nikto. Zástancovia zmrazenia platov poukazujú na to, že je to takmer zločin: ako sa dá zvýšiť platy poslancom ešte o tisícku, keď státisíce Slovákov pracujú za minimálnu mzdu, sú odkázaní na sociálne dávky, nemajú prácu a je tu množstvo nevyriešených problémov.

Na druhej strane ich oponenti poukazujú na to, že poslancom už 3 roky nezvyšovali platy a ich kolegovia v zahraničí zarábajú mnohonásobne viac, čo je negatívnou reklamou pre Slovensko. Hovoria, že žiadna hospodárska katastrofa kvôli zvýšeniu platov nehrozí… Fíha!

A čo naša verejnosť? Na sociálnych sieťach ľudia kritizujú politikov a ich žabomyšie vojny kvôli platom. Pripomínajú, koľko zložitých nevyriešených problémov trápia Slovensko. Tvrdia, že nešťastné naťahovanie sa kvôli platom nie je na mieste a treba riešiť úplne iné problémy a o platoch si poslanci môžu pokojne diskutovať aj neskôr. Čo keby o takýchto veciach mohli občania verejne hlasovať v referendách, aby platilo: hlas ľudu – hlas Boží.

 

Foto zdroj:  https://www.aktuality.sk/clanok/517021/cakaju-nas-predcasne-volby-jasno-moze-byt-uz-dnes/

(pal)