Hovorca ruského prezidenta označil referendá o autonómii v Lombardsku a Benátsku za vnútornú záležitosť Talianska

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odpovedal na otázky novinárov, ktoré sa týkajú nárastu separatistických nálad v Európe. Vyjadril sa k tiež neustálym podozreniam z údajného miešania sa Moskvy do vnútorných záležitostí iných štátov.

Peskov na brífingu uviedol, že nezáväzné referendá o väčšej autonómii, ktoré sa v talianskych regiónoch Lombardsko a Benátsko konali 22. októbra, sú vnútornou záležitosťou Talianska. Oba regióny viedli v minulosti kampaň za úplnú nezávislosť od Ríma. Ich predstavitelia však teraz zdôrazňujú, že najnovšie referendum sa týka väčšej autonómie a jeho cieľom nie je odtrhnutie sa od Talianska. Voliči v Lombardsku sa 95 percentami vyslovili za silnejšiu autonómiu a ten istý názor zdieľalo podľa výsledkov plebiscitu aj 98 percent občanov Benátska. Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas vyhlásil, že plebiscit v Lombardsku a Benátsku prebehol v súlade s talianskou ústavou.

“Podobnou črtou medzi Katalánskom a týmito talianskymi regiónmi je, že je to ich vnútorná záležitosť. V prvom prípade sa to týka Španielska v druhom prípade Talianska. Rusko samozrejme nemá žiadne úmysly zasahovať do vnútorných záležitostí štátov, s ktorými má dobré a rozvinuté vzťahy,” zhodnotil 23. októbra súčasnú situáciu v Európe hovorca ruského prezidenta.

Zdôraznil, že Moskva má záujem, aby bola Európska únia “zjednotená, silná a zároveň aby bola predvídateľným a priateľským partnerom”.

Dmitrij Peskov komentoval aj správy o údajnej návšteve vysokopostavenej delegácie z Moskvy v Juhoafrickej republike, ktorá mala priletieť do Johannesburgu pred personálnymi výmenami. Tie sa odohrali v juhoafrickom vládnom kabinete minulý týždeň. Denník Sunday Times vo svojom článku napísal, že ruská delegácia rokovala s prezidentom Jacobom Zumom o zámere presadiť svoj jadrový projekt v krajine. Putinov hovorca tieto tvrdenia označil za exemplárny prípad klasickej rusofóbie, ktoré nemajú nič spoločné s realitou.

Rovnako sa v tejto súvislosti vyjadrilo aj ruské veľvyslanectvo v Juhoafrickej republike.

Foto zdroj: https://deschide.md/en/news/international/5235/Peskov-The-new-US-sanctions-%E2%80%9Edestroy-the-diplomatic-relations%E2%80%9D-with-Russia.htm

(tom)