Hrozné! Vlani sme prepili vyše miliardu eur

Hrozné! Vlani sme prepili vyše miliardu eur

Domácnosti na Slovensku za minulý rok minuli na alkohol viac ako miliardu eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. Európania prepili celkovo 130 miliárd eur, čo znamená 250 eur na jedného obyvateľa Únie.

Pre väčšinu Slovákov možno nie je toto číslo osudovo či smrteľne vysoké, keď každý občan našej krajiny minul na alkohol asi 190 eur. Lenže pozor – vrátane bábätiek! Ako uvádza Eurostat: „Ročné výdavky domácností na alkoholické nápoje zhruba zodpovedajú ich výdavkom na zdravotnícke prostriedky, prístroje a zariadenia, a sú mierne vyššie ako náklady na sociálnu ochranu alebo vzdelávanie v roku 2016.“

Slovensko na tom nie je vraj relatívne najhoršie, na alkohol minieme približne 2,5 percenta svojich prostriedkov, čo nás radí na ôsme miesto v rebríčku výdavkov na vražedné nápoje. Tesne pred nami sú Maďari, Fíni a Česi. Prvé priečky obsadili pobaltské krajiny – Estónsko, Litva a Lotyšsko, ktorých obyvatelia minú na alkohol viac ako štyri percentá svojich príjmov. Estónci dokonca 5,6 percenta. Naopak, najnižší podiel výdavkov domácností na alkoholické nápoje zaznamenali Španielsko, Grécko a Taliansko.

Treba pripomenúť, že rebríček Eurostatu nezahŕňa alkoholické nápoje zaplatené v reštauráciách a hoteloch. Keďže vysedávanie v krčme je „slovenským národným športom“ a alkohol je u nás ešte stále relatívne lacný, ktovie, ako by sme dopadli, keby štatistici brali do úvahy aj konzumáciu v reštauračných zariadeniach… Tak či onak, nijaká štatistika nemôže vyjadriť škody, ktoré alkohol spôsobuje jednotlivcom aj celým rodinám, ktoré trpia kvôli jeho účinkom na tých, čo sa stali od neho závislí a ťahajú do pekla aj svojich blízkych!

Foto zdroj: http://images.mentalfloss.com/sites/default/files/styles/mf_image_3x2/public/istock-515143545.jpg?itok=ktY-xAe8&resize=1100×740

(bre)