Human Rights Watch: Španielska polícia použila v Katalánsku neprimeranú silu

Human Rights Watch: Španielska polícia použila v Katalánsku neprimeranú silu

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch tvrdí, že španielska polícia použila “voči pokojným Kataláncom, ktorí vyjadrili svoj politický názor, nadmernú silu”. Mimovládka zdieľala svedectvá viacerých ľudí, ktorí tvrdia, že boli bezpečnostnými zložkami napadnutí a bití obuškami.

“Španielska polícia pri konfrontácii s demonštrantmi v Katalánsku v spornom referende využila nadmernú silu za použitia obuškov, aby zasiahli demonštrantov, ktorí nepredstavovali hrozbu a spôsobili im viacnásobné zranenia,” uviedla 12. októbra vo svojej správe Human Rights Watch (HRW).

Nezisková organizácia zaoberajúca sa ľudskými právami v tejto súvislosti analyzovala fotografie a videá zverejnené médiami a sociálnymi sieťami. Ich obsah podľa HRW naznačuje “neprimerané použitie sily” proti pokojným demonštrantom, ktorí vyjadrovali “svoj politický názor”.

V stanovisku sa ďalej píše, že aj keď právo mohlo byť na strane polície, aby dbala na dodržanie súdneho príkazu, to ju ešte neoprávňuje používať násilie proti pokojným demonštrantom.

Organizácia tvrdí, že o násilných udalostiach sa zhovárala s viacerými svedkami v mestečku Girona na severozápade Katalánska, ako aj v dvoch obciach v provinciách Girona a Barcelona. Tí opísali, ako sa voči nim polícia správala, keď príslušníci bezpečnostných zložiek do ľudí sácali a vykrúcali im ruky. Ďalší svedkovia tvrdili, že policajti voči nim použili obušky a paprikový sprej.

Katalánske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že celkovo bolo zranených 893 osôb.

Vláda v Madride však trvá na tom, že kroky civilnej gardy a národnej polície boli “rozvážne a primerané okolnostiam, aby bol dodržaný zákon a práva všetkých občanov”.

Human Rights Watch pri tejto príležitosti taktiež upozornila, že Španielsko podpísalo Európsky dohovor o ľudských právach a Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach a z toho vyplývajúce záväzky. Tie sa vzťahujú na právo pokojného zhromažďovania sa, slobodou prejavu a spôsobu použitia sily bezpečnostnými zložkami.

Foto zdroj: http://www.independent.co.uk/voices/catalan-independence-referendum-police-violence-protect-the-state-a7979226.html

(tom)