Iba 35 percent mladých Slovákov vníma NATO pozitívne. Členstvo v EÚ podporuje 55 pecent občanov Slovenska

Iba 35 percent mladých Slovákov vníma NATO pozitívne. Členstvo v EÚ podporuje 55 pecent občanov Slovenska

Inštitút Globsec so sídlom v Bratislave zverejnil výsledky prieskumu, v ktorom sa obyvateľov Vyšehradskej štvorky pýtal na ich názor na Severoatlantickú alianciu a Európsku úniu.

Cieľovou vzorku ankety boli mladí ľudia vo veku od 18 do 34 rokov. Z výsledku vyplýva, že Slováci oproti svojím susedom vnímajú členstvo v NATO najskeptickejšie. Iba 35,4 percent z nich považuje vojenskú alianciu ako dobrú vec, zatiaľčo takmer 17 percent ju vníma negatívne. Avšak až 47,7 percent Slovákov vo veku 18-24 rokov sa nevedelo k uvedenej otázke vyjadriť.

Sympatiu Severoatlantickej aliancii vyjadrilo 54,3 percenta občanov Českej republiky

Naopak najvyššej dôvere sa NATO tešilo v Poľsku (79,5 percent) a Maďarsku (61,5 percent). Iba 1,2 percent mladých Poliakov vníma vojenský pakt ako zlú vec. O niečo vyššie číslo negatívneho vnímania bolo zaznamenané v Maďarsku (6,8 percenta).

Uvedené údaje sa týkajú vekovej kategórie 18 až 24 rokov. S malými zmenami skončil prieskum v kategórii 25 až 34 rokov, kde NATO vníma pozitívne 61,4 percenta Čechov, 82,3 percenta Poliakov, 59,1 percenta Maďarov a iba 36,9 percenta Slovákov.

Za členstvo v Európskej únii sa v uvedenej kategórii vyslovilo 54,6 percenta Slovákov a 59,7 percenta Maďarov. Napriek útokom eurokratov voči Poľsku, najvyššia miera spokojnosti s EÚ je práve v tejto krajine (74 percent). Naopak najnižšiu dôvera má Európska únia v českej republike (41,3 percent).

Podobné údaje uviedli respondenti aj vo vekovej kategórii 18 až 24 rokov.

Zaujímavosťou je, že práve občania Poľska a Maďarska dôverujú Európskej únii najviac spomedzi všetkých štátov V4, napriek tomu, že ich vlády vedú s Bruselom spor napríklad v otázke utečeneckých kvót.

Nad dôvodom nízkej dôvery mladých Slovákov v NATO by sa podľa nášho názoru mali zamyslieť naši politici a podľa toho uplatňovať takú politiku, ktorá by odrážala názor verejnosti.

Kto si myslí, že sa dá veriť agentúram, ktoré sú platené filantropmi?

Foto zdroj: https://www.bystricoviny.sk/spravy/vitazne-logo-slovenskeho-predsednictva-eu-2016/

(tom)