Iba silné členské štáty robia Európu silnou, mienia Budapešť a Varšava

Maďarsko a Poľsko vyzvali Európsku úniu, aby sa nezasahovala do vnútroštátnych záležitostí oboch štátov. V rámci formovania budúcej podoby eurobloku sa zároveň dožadujú zohrávať v stredoeurópskom regióne silnejšiu úlohu ako doteraz.

Mateusz Morawiecki vo funkcii poľského premiéra pricestoval v stredu na svoju prvú bilaterálnu zahraničnú cestu do Maďarska. Pri tejto príležitosti vyjadril solidaritu so svojím maďarským náprotivkom Viktorom Orbánom v niekoľkých kľúčových otázkach.

Eurokrati v Bruseli obviňujú pravicové vlády u oboch našich susedoch z podkopávania demokracie a právneho štátu.

„V súčasnosti v strednej Európe existujú úspešné krajiny, ktoré zvyšujú silu Európskej únie. Prispievame do nej viac ako by si v roku 2004, keď tieto štáty vstúpili do EÚ, mohol ktokoľvek pomyslieť,“ uviedol maďarský predseda vlády na margo hospodárskeho rastu v Poľsku a Maďarsku.

„Chceme mať silné slovo, pretože tieto krajiny majú víziu o budúcej podobe Európy,“ dodal Orbán.

„Ak chcete silnú Európu, tá môže byť len vďaka silným členským štátom. Slabé členské štáty robia Európu slabšou. … Nechceme žiť v ríši. Európska únia je pre nás ešte stále združením slobodných európskych národov,“ zdôraznil maďarský politik.

Poľský ministerský predseda v súvislosti s migráciou a utečeneckými kvótami a predovšetkým nariadeniami Bruselu vyhlásil, že Budapešť aj Varšava ich dôrazne odmietajú, nakoľko porušujú suverénne rozhodnutia členských štátov bloku. Viktor Orbán ho doplnil, keď uviedol, že imigračná politika Európskej únie nefunguje a navyše zlyhala.

„Európski občania odmietajú prisťahovalectvo, zatiaľ čo niektorí európski lídri stále presadzujú neúspešnú imigračnú politiku,“ dodal Orbán.

Premiér Morawiecki na adresu Vyšehradskej štvorky povedal, že stredoeurópske štáty sú súčasťou EÚ a prispievajú k jej rastu a stabilite. „Veríme v hodnoty EÚ a chceli by sme ju spoločne budovať,“ vyhlásil Morawiecki.

Domnievame sa, že jedine spoločná aliancia stredoeurópskych krajín a ich silný hlas dokážu eliminovať nezmyselné nariadenia byrokratov v EÚ, ktorými v podstate euroblok destabilizujú zvnútra.

Foto zdroj: https://www.reuters.com/article/us-hungary-poland/hungary-poland-want-a-strong-say-in-europes-future-pm-orban-idUSKBN1ES0ZW

(tom)