Igelitky by mali vymiznúť, cesta k tomu nebude ľahká

Igelitky by mali vymiznúť, cesta k tomu nebude ľahká

Zákon o odpadoch od začiatku roka spoplatnil plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrometrov. Výnimku zatiaľ majú vrecká s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov, napríklad na zabalenie pečiva, ovocia či zeleniny.

Niektoré reťazce už niekoľko rokov spoplatňujú tieto tašky v snahe zlepšiť životné prostredie. Či však všetci obchodníci spoplatňujú igelitky a či ponúkajú aj ekologickú alternatívu na odnesenie nákupu majú oprávnenie kontrolovať pracovníci Slovenskej obchodnej inšpekcie. Ak zistia nedodržiavanie zákona o odpadoch obchodníkom hrozia pokuty od 500 do 50-tisíc eur. Výška pokuty bude závisieť od závažnosti a početnosti porušení a od veľkosti podnikateľského subjektu. Kontrolóri budú postupovať štandardne, anonymným kontrolným nákupom v každom kraji.

Na Slovensku je pritom spotreba igelitiek priam hrozivá – kým priemer v EÚ je dvesto kusov na osobu ročne, u nás je to viac ako dvojnásobok – 466 kusov. S pozitívnou reakciou sa stretla novela zákona o odpadoch aj vo Zväze obchodu SR, ktorý sa pripojil k iniciatíve „Slovensko bez igelitiek“ ako k jednej z alternatív vedúcich k zmenšeniu zaťaženia životného prostredia.

(iri)

Foto zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2349700-odpadkova-pohotovost-na-bali-oblibene-belostne-plaze-zaplavily-hromady-plastu