Iracký viceprezident vyzdvihol dôležitosť ruskej prítomnosti na Strednom východe a v severnej Afrike

Iracký viceprezident vyzdvihol dôležitosť ruskej prítomnosti na Strednom východe a v severnej Afrike

Vojenská a politická prítomnosť Ruska v Iraku prinesie podľa irackého viceprezidenta Núrího Málikího rovnováhu v rámci celého regiónu Stredného východu a severnej Afriky. Tieto slová predniesol počas svojej návštevy Moskvy.

Je všeobecne známe, že Rusko má historicky pevné vzťahy s Irakom. Preto by sme chceli, aby Rusko bolo v našej krajine prítomné vo významnej miere – v politickom a vojenskom zmysle,” vyhlásil Málikí 24. júla po rokovaní s predsedníčkou hornej komory ruského parlamentu Valentinou Matvijenkovou.

“Tak by bola vytvorená rovnováha, ktorá by bola na prospech celého regiónu, jeho ľuďom a jeho štátom,” dodal iracký politik. Viceprezident tiež povedal, že Bagdad chce posilniť svoje vzťahy s Moskvou, pretože verí “v úlohu Ruska pri riešení väčšiny kľúčových medzinárodných otázok, ako aj pri zlepšovaní stability a rovnováhy v našom regióne a na celom svete”.

Predsedníčka Rady federácie pri tejto príležitosti vyzdvihla záväzok súčasných irackých predstaviteľov rozšíriť svoju spoluprácu s Moskvou. “Rusko je tiež odhodlané rozširovať svoje vzťahy s Irakom, politicky, ekonomicky, ako aj vo vojensko-technickej sfére, a samozrejme, aj na parlamentnej úrovni,” uviedla Matvijenková.

V rozhovore s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom Malíkí povedal, že ruská prítomnosť v Iraku prinesie rovnováhu, ktorá sa nedá “podkopať v politickom zmysle v prospech žiadnej vonkajšej strany”.

“Dnes potrebujeme väčšie zapojenie Ruska do irackých záležitostí, najmä v oblasti energetiky. Keď skoncujeme s islamským štátom, bude Irak potrebovať investície do energetiky a obchodu,” vysvetlil iracký viceprezident.

Začiatkom júla irackí predstavitelia oznámili, že posledná pevnosť tzv. islamského štátu v krajine – mesto Mosul, bola úplne oslobodené od teroristov po osemmesačnej kampani, ktorú podporila aj americká koalícia.

Núrí Málikí ministrovi Lavrovovi tiež povedal, že Moskva a Bagdad “by mali v regióne posilniť spoluprácu v boji proti terorizmu. Domnievame sa, že oba naše štáty sú cieľmi teroristov a tými, ktorí za nimi stoja”.

Moskva podľa šéfa ruskej diplomacie podporuje úsilie irackých orgánov o normalizáciu situácie v štáte, predovšetkým v úsilí na odstránenie teroristickej hrozby”.

Je veľmi dôležité, aby sa úsilie Bagdadu neuskutočňovalo izolovane, ale aby pokračovalo v kontexte medzinárodného úsilia na odstránenie teroristickej hrozby po celom svete. Vrátane Iraku, Sýrie, Líbye, Jemenu a iných štátov,” zhrnul na spoločnom stretnutí Sergej Lavrov.

Foto zdroj:https://www.pri.org/stories/2014-06-20/how-does-prime-minister-nuri-al-malikis-political-party-view-whats-happening-iraq

(tom)