Irán a Sýria sa zahrávajú s ohňom, varuje Izrael

Irán a Sýria sa zahrávajú s ohňom, varuje Izrael

Izraelské ministerstvo vnútra varovalo Sýriu a Irán pred snahami narušiť izraelskú suverenitu, v opačnom prípade zaplatia obe krajiny vysokú cenu. Izraelská armáda zároveň trvá na tom, že Tel Aviv nemá záujem eskalovať napätie v regióne.

„Irán a Sýria sa zahrávajú s ohňom,“ uviedli Izraelské ozbrojené sily s tým, že izraelská armáda je pripravená na rôzne scenáre a bude naďalej konať podľa potreby.

Incident sa odohral 10. februára, keď izraelský vrtuľník zostrelil iránske bezpilotné lietadlo, ktoré bolo vyslané zo sýrskeho územia. Izrael vo svojej odpovedi zaútočil na sýrsku vojenskú základňu, z ktorej mal údajne dron odštartovať. Počas tejto operácie však bola zasiahnutá izraelská stíhačka F-16, ktorú zostrelila sýrska protivzdušná obrana. Pilot sa stihol katapultovať a bol prevezený do nemocnice. Izraelské letectvo potom zaútočilo na dvanásť sýrskych a iránskych cieľov nachádzajúcich sa v Sýrii.

Izrael pri tejto príležitosti obvinil sýrsku armádu a Irán z toho, že územie Sýrie obe krajiny využívajú ako základňu na protiizraelské aktivity.

Stupňovanie napätia so Sýriou a Iránom však izraelské ozbrojené sily nechcú. „Sme pripravení na to, aby tí čo nás napadnú zaplatili vysokú cenu, ale nechceme situáciu eskalovať.“

Reakcia armády bola podľa rezortu obrany snahou chrániť sa pred agresiou zo strany Iránu, ktorý narušil vzdušný priestor štátu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v tejto súvislosti informoval, že jeho krajina bude robiť všetky potrebné kroky na ochranu svojej zvrchovanosti. Dodal, že o tejto záležitosti informoval aj ruského prezidenta Vladimíra Putina. Rusko hrá totiž často rolu sprostredkovateľa dialógu medzi Izraelom, Sýriou a Iránom.

Keď už hovoríme o hre s ohňom, možno by bolo vhodné položiť si otázku do akej miery sa štát Izrael podieľa na destabilizácií a narušovaní suverenity štátov akými sú Irán a Sýria. Kto je tu teda agresorom?

Foto zdroj: https://www.mintpressnews.com/israel-pakistan-to-join-red-flag-war-games-in-nevada/219537/

(tom)