Irán obviňuje z vyvolania nepokojov v krajine USA, Izrael a Saudskú Arábiu

Irán obviňuje z vyvolania nepokojov v krajine USA, Izrael a Saudskú Arábiu

Z nepokojov, ktoré v poslednom týždni v Iráne spôsobili smrť viac ako 20 ľudí, obvinil tamojší prokurátor CIA, Izrael a Saudskú Arábiu.

Potvrdzujú sa tak domnienky Národných Novín, ktoré už dlhšie upozorňujú, že snahou Izraela a Saudskej Arábie môže byť vytvorenie regionálnej vojny medzi Sunnitmi a Šiitmi a práve preto oba štáty sústreďujú svoju pozornosť práve na Irán.

Muhammad Džafar Montazeri vo štvrtok povedal, že v protivládnych protestoch sa vo významnej miere angažoval americký občan Michael Andrea, ktorý je podľa neho bývalým agentom CIA. Iránsky prokurátor tvrdí, že práve on sformoval skupinu, ktorej cieľom je vyvolávanie nepokojov v krajine.

V tejto súvislosti však poukázal aj na Izrael a Saudskú Arábiu, nakoľko Andrea sa v tejto akcii angažoval spolu s ďalším nemenovaným dôstojníkom a obaja boli vo vzťahu k izraelskej špionážnej službe Mossad. Sprisahanie malo podľa jeho slov svoj pracovný názov „Konvergenčná doktrína s následným vplyvom“ a finančne sa na ňom podieľala Saudská Arábia.

Montazeriho komentáre dopĺňajú slová iránskeho duchovného vodcu ajatolláha Alí Chameneího, ktorý sa 2. januára vyjadril, že nepriatelia Iránu v snahe vyvolať v krajine problémy „využívajú peniaze, zbrane, politiku a bezpečnostný aparát“.

„Môžem o celom tomto vývoji ešte veľa povedať, ale podelím sa o to s našimi občanmi v primeranom čase,“ dodal Chameneí.

Iránsky veľvyslanec pre OSN Gholámalí Chóšrú vo štvrtok obvinil Spojené štáty zo zasahovania do vnútorných záležitostí jeho krajiny a označil ho za „groteskné“. Z podnecovania nepokojov pri tejto príležitosti obvinil aj amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Súčasná americká administratíva prekročila všetky limity v porušovaní pravidiel a princípov medzinárodného práva, ktoré formujú civilizované správanie v medzinárodných vzťahoch,“ tieto slová adresoval Chóšrú v oficiálnom liste OSN.

Z vyvolávania nepokojov v Iráne obvinila USA aj Ruská federácia prostredníctvom námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Rjabkova.

Foto zdroj: https://www.japantimes.co.jp/news/2017/12/31/world/iran-blocks-internet-amid-reports-demonstrators-attacked-government-building-tehran/

(tom)