Irán: USA spravili z nášho regiónu skladisko pušného prachu

Irán: USA spravili z nášho regiónu skladisko pušného prachu

Iránsky minister zahraničných vecí Džavád Zaríf vyhlásil, že Spojené štáty premenili Blízky východ na „sklad s pušným prachom“. Reagoval tak na slová svojho francúzskeho náprotivku, ktorý obvinil Teherán z „destabilizácie“ regiónu.

Šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian pricestoval 5. marca na návštevu Iránu, aby s prezidentom Hasanom Rúháním a iránskym rezortným kolegom diskutoval o jadrovej dohode, ktorú v roku 2015 uzavrel Irán a šesť svetových mocností.

Le Drian obvinil Irán z uplatňovania „destabilizujúceho“ vplyvu v regióne. Francúzsky predstaviteľ tak poukázal na zapojenie tejto krajiny nielen do sýrskej krízy, ale aj do situácie v Jemene, Libanone a Iraku.

Minister Zaríf v tejto súvislosti svojmu francúzskemu partnerovi pripomenul, že z destabilizácie Blízkeho východu je naopak zodpovedný transatlantický spojenec Paríža. Poukázal pri tom na dodávky amerických zbraní do vojnových oblastí.

„Spojené štáty a ďalšie krajiny, ktoré predajom zbraní zmenili náš región na skladisko pušného prachu, musia svoje kroky zastaviť,“ oznámil iránsky minister.

Neskôr sa v podobnom duchu vyjadril aj na adresu Európy.

„USA a Európania by namiesto otázok ohľadne iránskeho raketového programu mali prestať nalievať stovky miliónov dolárov vo forme zbraní do nášho regiónu,“ napísal Zaríf na sociálnej sieti Twitter. Pri tejto príležitosti pripomenul, že Bezpečnostná rada OSN nezabránila tomu, keď Saddám Husajn s podporou Západu ostreľoval raketami Irán.

Dvojaká politika západných štátov nie je pre znalých problematiky žiadnym prekvapením.

Foto zdroj: https://www.thenational.ae/world/mena/iran-rejects-france-s-call-to-curb-missile-programme-1.710234

(tom)