Iránsky generál: Pochovali sme už veľa takých, ako je Trump

Iránsky generál: Pochovali sme už veľa takých, ako je Trump

Hrozby prezidenta USA Donalda Trumpa smerom k Teheránu ublížia Amerike. „Irán nie je strojcom vojny, ale už sme pochovali mnoho takých ako Trump,“ povedal Esmail Gani, jeden z vodcov al-Kuds, jednotky iránskych Revolučných gárd.

„Spojené štáty budú ľutovať všetky kroky proti Iránu, my vieme, ako bojovať s Amerikou,“ povedal Esmail Gani, citovaný agentúrou Tasnim. Al-Kuds je aj zahraničnou expedičnou silou Revolučných gárd a ich elitou. Gardy sú sami o sebe silným motorom bezpečnosti, ktorý riadi mnoho odvetví iránskej ekonomiky, ale tiež má obrovský politický vplyv.

Donald Trump podľa očakávaní oznámil, že Irán nepostupuje v súlade s medzinárodnými jadrovými dohodami, uzavretými so šiestimi svetovými mocnosťami v roku 2015. Trump povedal, že bude spolupracovať s Kongresom, aby ukázal „početné chyby“ jadrovej dohody a aby si bol istý, že Irán nikdy neohrozí Ameriku nukleárnymi strelami.

Povedal, že USA „budú spolupracovať so spojencami, aby čelili destabilizujúcim činnostiam Teheránu.“ Trump tiež chce uvaliť ďalšie sankcie voči Iránu a povedal, že takéto obmedzenia budú zahŕňať aj iránske Revolučné gardy. Dokonca zdôraznil, že ak Kongres neprijme nové sankcie, „ukončí dohodu“ s Iránom.

(bre)

Foto zdroj: https://media.vanityfair.com/photos/573b095fff97be4071975537/master/pass/Donald-Trump.jpg