Iveta Chrťanová: Aj ja občas vodu kážem a víno pijem

Iveta Chrťanová: Aj ja občas vodu kážem a víno pijem

Pred dvadsiatimi rokmi sa v Španielsku po prvý raz stala majsterkou sveta vo fitnes, o rok neskôr obhájila zlato v Austrálii. Je štvornásobnou majsterkou Slovenska a z majstrovstiev sveta a Európy má aj strieborné medaily a umiestnenia v prvej päťke najlepších. Dnes pripravuje mladých ľudí na súťaže vo svojom fitnescentre.

Ste rodáčka z Bratislavy, ale už osemnásť rokov žijete v Nitre. Začali ste tu podnikať, ste majiteľkou fitnescentra a inštruktorkou. Akí klienti k vám chodia najčastejšie cvičiť?

Moja klientela, to sú prevažne ženy a muži okolo štyridsiatky. Podnikatelia, sudcovia, prokurátori, lekári, ale aj bežní ľudia… Väčšina z nich má sedavé zamestnanie, veľa času trávia v kancelárii, za volantom a na cestách, preto sa chcú hýbať a urobiť niečo pre svoje fyzické i duševné zdravie. Som aj osobnou trénerkou a keď idem náhodou na dovolenku, cvičenie vtedy prerušia, do fitnescentra nechodia, vraj počkajú, kým sa vrátim. Voľno si však beriem zriedkavo, zvyčajne som v práci od rána do večera.

Venujete sa aj mládeži, dievčatá už roky pripravujete na súťaže vo fitnes. Najnovšie vraj aj chlapcov?

Áno, roky som trénovala len dievčatá, teraz mi pridelili aj chlapcov. V apríli sa bude v Nitre konať 5. ročník Majstrovstiev Slovenska vo fitnes, takže momentálne máme plné ruky práce.

Zaspomínajte si na svoje začiatky, keď ste sa stali fitneskou…

Od piatich do pätnástich rokov som robila športovú gymnastiku. Keď som mala osemnásť, vydala som sa a o rok neskôr sa mi narodil syn. Potom som si urobila kurz na precvičovanie aerobiku. Zoznámila som sa so Zorou Czoborovou, ktorá mi navrhla, či by som nechcela skúsiť súťaže vo fitnes. V roku 1996 som sa zúčastnila na krajskom kole, kde som neprešla. Hovorila som si, mám silnejšie lýtka, nikdy zo mňa nič nebude. O rok neskôr som na majstrovstvách sveta skončila štvrtá. No a potom sa to z roka na rok zlepšovalo. V roku 2000 som so súťažami skončila. V tých časoch bola totiž na nich iba jedna kategória. Nepáčilo sa mi, že to už išlo do extrémov, kulturistika a obrovské svaly, to nebolo nič pre mňa.

Pri akých športoch dnes najradšej relaxujete?

Tri až štyrikrát do týždňa cvičím vo fitnescentre, rada si zahrám squash a tenis. Zimné športy neprichádzajú do úvahy, nemôžem si dovoliť zlomiť nohu či ruku a vypadnúť z práce. Relaxom je však pre mňa aj výdatný spánok a z domácich prác najmä žehlenie. Vlani som sa presťahovala do rodinného domu neďaleko Nitry, bývam pri lese, je tam ticho, pokoj, veľmi dobre sa tam cítim.

A čo cestovanie, spoznávanie nových krajín?

Rada cestujem, hoci nie tak často, ako by som chcela. Sedemnásteho marca ma však čakajú Filipíny a fit pobyt so Zorou Czoborovou, na ktorom sa zúčastní päťdesiat žien. Program bude naozaj pestrý – výlety, plávanie so žralokmi, vodopády… Veľmi sa na to teším. V Spojených arabských emirátoch žije už dva roky môj dvadsaťsedemročný syn Mário. Vlani sa oženil a spolu s manželkou pôsobia v Dubaji.

Pri pravidelnom cvičení je potrebné dodržiavať aj správnu životosprávu. Máte nejakú špeciálnu radu?

Priznám sa, že aj ja občas vodu kážem a víno pijem. Doprajem si aj knedle, hamburgery či sladkosti. Moja zásada je: žiadne diéty, ale vyvážená a pravidelná strava. Pokojne môžeme jesť aj päť či šesťkrát denne, ale menšie porcie. V dopoludňajších hodinách by mala byť naša strava bohatá skôr na sacharidy, popoludní by sme si mali dopriať bielkoviny. Ak máme chuť na čokoládu, neodopierajme si ju, lebo náš organizmus si žiada aj sladké. Samozrejme, všetko s mierou, nič sa nemá preháňať.

(lbr)

Foto: Lýdia Brabcová pre NN