Izrael bude deportovať afrických utečencov. Netanjahu sa kvôli tomu dostal do sporu so Sorosom

Izrael začal vydávať príkazy na deportáciu afrických migrantov, ktorým dal lehotu 60 dní na návrat do svojich domovských krajín. Utečenci, ktorí uvedený termín nedodržia, môžu skončiť vo väzení.

Izraelský imigračný úrad 4. februára oznámil, že prisťahovalci majú čas do 1. apríla tohto roku. Vláda v tejto súvislosti prisľúbila ich premiestnenie do bezpečných tretích krajín. Okrem toho im poskytne letenku a zabezpečí aj cestovné doklady. Migranti dostanú taktiež finančný príspevok vo výške 3 500 dolárov.

Pred konfliktom v Eritrey a Sudáne utieklo do Izraela v ostatných rokoch viac ako 40-tisíc ľudí. Vláda im ako ďalšiu alternatívu svojej novej domoviny ponúka Rwandu, čo mnohí odmietajú.

Kroky Tel Avivu však vyvolali kritiku v radoch lekárov, spisovateľov, ale aj náboženskej obce. V tejto súvislosti pripomínajú podobnú situáciu, v ktorej sa počas holokaustu ocitli židia.

Otázkou premiestňovania migrantov v Izraeli sa však začal – rovnako ako to bolo v prípade Maďarska – zaoberať aj americký miliardár a finančný špekulant George Soros.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ho najnovšie obvinil z financovania kampane zameranej proti plánovaným deportáciám afrických utečencov. Ten to však prostredníctvom svojho hovorcu odmietol. Podľa jeho názoru je totiž na základe Dohovoru o utečencoch z roku 1951 nesprávne násilne posielať žiadateľov o azyl naspäť do tých krajín, kde by mohli byť prenasledovaní alebo zabití.

Netanjahu v tejto otázke našiel vzácnu zhodu so svojim maďarským náprotivkom Viktorom Orbánom, ktorý Sorosa obvinil z podnecovania migračnej krízy. Dôvodom je aj fakt, že tento finančný špekulant financuje skupiny obhajujúce práva utečencov.

Foto zdroj: https://www.timesofisrael.com/sara-netanyahu-to-join-pm-on-visit-to-latin-america-despite-looming-charges/

(tom)