Izraelčania robia Palestínčanom to, čo nacisti urobili voči Židom počas druhej svetovej vojny – Erdogan

Izraelské činy v Gaze sú podobné tým, ktoré boli spáchané proti židovskému ľudu počas perzistencie nacistov, povedal turecký líder Recep Tayyip Erdogan. Pred pár dňami nazval Izrael „teroristickým“ a „apartheidovým“ štátom.

„Neexistuje žiadny rozdiel medzi zlosťou, ktorej čelili židovskí ľudia v Európe pred 75 rokmi a brutalitou, ktorú sú vystavení naši bratia z Gazy,“ uviedol v piatok turecký prezident Erdogan, citovaný agentúrou AFP .

„Deti tých, ktorí boli vystavení všetkým druhom mučenia v koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny, teraz napadajú Palestínčanov metódami, ktoré by nasytili nacistov,“  zopakoval Erdogan.

Turecký líder hovoril v Istanbule, kde sa zišli predsedovia, premiéri a iní hodnostári z viac ako 40 moslimských štátov na núdzové stretnutie Organizácie islamskej spolupráce (OIC). Stretnutie ukázalo podporu Palestínčanom a odsúdilo inauguráciu amerického veľvyslanectva v Jeruzaleme. OIC sa tiež zaviazala vytvoriť „medzinárodné mierové sily“ na ochranu Palestínčanov.

Erdogan je dlhoročným kritikom Izraela.  Pretrvávajúci konflikt medzi Tureckom a Izraelom vystupňovalo  obnovenie násilia v Gaze, kde počas posledného týždňa vypukli masívne protesty. Najmenej 60 demonštrantov bolo zabitých a viac ako 2 700 bolo zranených izraelskými nábojmi podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva.

Písali sme:

Konflikt medzi Tureckom a Izraelom za pondelkové udalosti v pásme Gazy – TU!

Foto zdroj: http://travelwirenews.com/peace-is-beyond-the-reach-of-ordinary-people-97yo-palestinian-recalls-the-conflict-video-873792/