Izraelský Knesset a ruská Štátna duma odsúdili búranie pamätníkov Červenej armády

Izraelský Knesset a ruská Štátna duma odsúdili búranie pamätníkov Červenej armády

Izraelský parlament – Knesset, prijal vyhlásenie vo vzťahu k rozhodnutiu Poľska o zbúraní sovietských pamätníkov. Vyhlásil to 19. júla predseda dolnej komory ruského parlamentu – Štátnej dumy, jej predseda Vjačeslav Volodin.

“Naši kolegovia z izraelského Knessetu prijali vyhlásenie, ktoré simultánne chceme prijať aj my v rámci našej schôdze,” povedal Volodin počas parlamentného zasadnutia a dodal, že v tomto smere súhlasil so svojim izraelským náprotivkom Yuli-Yoelom Edelsteinom prijať vyhlásenie, ktoré tento zákon odsúdi.

Národné Noviny v tejto súvislosti pripomínajú, že poľská vláda sa rozhodla odstrániť v štáte všetky symboly sovietskej nadvlády zbúraním asi 200 pamätníkov, ktoré vyjadrujú vďačnosť Varšavy Červenej armáde za oslobodenie krajiny od nacizmu počas druhej svetovej vojny. Zákon, ktorý do jedného roku počíta s demontovaním všetkých pamätníkov komunizmu, podpísal 17. júla poľský prezident Andrzej Duda.

Knesset schválil návrh týkajúci sa úlohy obhajovať historickú pamäť o druhej svetovej vojne. Ako uviedol Volodin, proti návrhu nehlasoval nikto, jeden poslanec sa hlasovania zdržal.

Ruský zákonodarca v tejto súvislosti dodal, že týmto rozhodnutím izraelského parlamentu sa otvorila “veľmi dôležitú prax” pri prijímaní synchronizovaných rozhodnutí o naliehavých záležitostiach medzinárodného významu.

“V oblasti parlamentnej diplomacie máme vynikajúcu príležitosť spojiť naše úsilie a upozorniť svetovú komunitu na nehorázne situácie, ktoré sa bohužiaľ v Európe vyskytujú,” vysvetlil Volodin.

Šéf Štátnej dumy zdôraznil, že obyvatelia Ruska a Izraela trpeli v časoch fašizmu počas druhej svetovej vojny najviac a “prípady zneuctenia pamätníkov venovaných vojakom, ktorí položili svoj život v boji proti fašizmu, sú absolútne neprípustné, nehovoriac o uzákonení týchto trestných činov.”

Dolná komora ruského parlamentu zároveň vyzvala európske parlamenty a Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, aby poľskú legislatívu odsúdili a zároveň, aby vyjadrili námietky voči zneváženiu pamätníkov venovaným ľuďom, ktorí bojovali proti nacizmu.

Národné Noviny zverejnili článok o odtajnení dokumentov z čias druhej svetovej vojny v Poľsku ruským ministerstvom obrany, ktoré popisujú nacistické zverstvá a hovoria o pozitívnom postoji poľského ľudu voči svojim osloboditeľom. Poľsko bolo v rokoch 1939 až 1945 obsadené nacistami a počas druhej svetovej vojny zahynulo asi 6 miliónov Poliakov Počas oslobodenia krajiny zahynulo viac ako 600 000 sovietskych vojakov. https://narodnenoviny.sk/moskva-odtajnila-dokumenty-v-ktorych-poliaci-vyjadruju-pozitivny-postoj-voci-rusom/

Foto zdroj: http://news.vse42.ru/feed/show/id/11504552?admakets=show

(tom)