Janko Kuric: Naša kapela Vidiek je spolu tridsať rokov

Janko Kuric: Naša kapela Vidiek je spolu tridsať rokov

Skupina Vidiek sa chystá na zimné vystúpenia, predvianočné stretnutie, ale aj dovolenku. Jej líder Janko Kuric sa opäť objaví vo svojich typických tmavých nohaviciach, ktoré bude nosiť dovtedy, kým sa do nich zmestí a opáše ho opasok. 

V jednej z vašich pesničiek spievate, že k šťastiu vám nič nechýba…

Som šťastný ako nikdy predtým. Zatiaľ sme v rodine zdraví, sme všetci pohromade, takže som spokojný. Občas chýbajú peniaze, občas ma niekto podrazí, možno aj ja druhého, ale neviem o tom. V podstate si žijem celkom dobre.

Zaspomínate si niekedy aj na detstvo v rodnej Rovinke? Bolo tiež šťastné?

Vždy. Boli sme veľmi chudobní, bývali sme v malom domčeku a naše najbližšie miesto na hranie bolo smetisko. Tam sme strávili celé detstvo, rodičia sa o nás vôbec nemuseli báť, vrátili sme sa večer celí špinaví, smradľaví a všetko bolo v pohode. Našli sme rôzne zaujímavé predmety, hrali sa na Indiánov, na kapitána Wolodyjowskeho. Zopárkrát si to odniesla zlomená ruka či noha, ale prežili sme to a bolo super.

Zavítate do Rovinky občas aj dnes? 

Áno, chodím za mamou, ktorá tam našťastie stále žije.

Vaším azda najväčším koníčkom je golf. Nechýba vám v zime, alebo ho pestujete aj počas chladných mesiacov?

Chodíme takmer každý rok do Španielska, od Malagy smerom ku Gibraltaru, alebo na Malorku. Tento rok to už nezvládneme, ale hádam začiatkom budúceho roka. Teraz ideme s rodinou na lyžovačku, čo je tiež zaujímavý šport.

Vaša dcéra Lujza je viacnásobnou majsterkou Slovenska v golfe. Priviedla vás ona k tejto záľube?

Ku golfu sme ju priviedli my s manželkou, lebo chodila často po diskotékach. Teda sme to vymysleli tak, že: dobre, môžeš ísť na diskotéku, ale zajtra ťa čaká kurz a tréning. No a stala sa z nej golfistka, ktorá nás výkonnostne rýchlo predbehla a už na ňu nemáme. Darí sa jej chvalabohu aj v práci, v zahraničí vyštudovala digitálny marketing a ten sa dá robiť aj na Slovensku, pretože všetko je cez internet.

Nebude teda chýbať pri spoločnom vianočnom stole?

Nás je pri štedrej večeri dosť. Máme totiž so švagrovcami tradíciu, že jeden rok slávime u nás a na druhý zase u nich. Tento rok sú na rade švagrovci, ale oveľa radšej som, keď je to u nás, pretože rád hostím. Máme tiež rôzne predvianočné stretnutia. Aj tento rok sa stretneme s priateľmi 23. decembra a zaspievame si našu vianočnú pesničku: Dvadsiateho tretieho mi preletelo hlavou… Je to príjemná tradícia, lebo musím dvakrát variť kapustnicu vo veľkých hrncoch. Jednu 23-teho a druhú na 24-teho.

Takže vlastne potvrdzujete to, čo sa o vás vraví,  že ste dobrým kuchárom…

Robím aj kapra. Kúpim, naporcujem, vypražím… Jediné, čo neviem robiť, je zemiakový šalát.

Máte obľúbenú pesničku Vianoce ´97. Aké budú pre Vidiek Vianoce 2017?

Verím, že dobré. Sme spolu už tridsať rokov a doteraz sa u nás neobjavila ponorková choroba. Rozmýšľam, čím to asi je. Zrejme tým, že sa stretávame iba na skúškach a koncertoch, že sa jeden na druhého tešíme.

Počas najkrajších sviatkov roka sú ľudia k sebe bližší, lepší, ohľaduplnejší. Akých ľudí si vážite najviac? 

Škoda, že sú k sebe dobrí iba cez Vianoce, a nie po celý rok. Máme na to, zabúdame však byť milší a mať na blízkych i neblízkych viac času a porozumenia. Vážim si všetkých ľudí, lebo každý človek je jedinečný, len by sme sa mohli jeden druhému viac prihovárať a otupovať ,,ostré“ hrany.

Bude mať skupina Vidiek pestré zimné dni?

Pre mňa je zábavné, keď niekto povie, že má turné alebo týždňovú šnúru. My ju už máme tridsiaty rok nepretržite. Do konca roka odohráme ešte štyri koncerty. Myslel som si, že v januári to už bude fajn, ale 6. januára začíname opäť. To sa nesťažujem, ale chválim. Musíme si však nájsť aspoň týždeň – dva na lyžovačku, trochu si vyfúkať hlavu, aby sme mohli veselo hrať ďalej.

(jma)

Foto zdroj: archív skupiny Vidiek