Jazykové okienko: Aby vás nevytrolili fejkovým profilom

Jazykové okienko: Aby vás nevytrolili fejkovým profilom

Vplyv sociálnych sietí ako je Facebook, Twitter či Linkedln je na náš život nespochybniteľný a ovplyvňuje aj naše vyjadrovanie. Ak sa teda do diania na sociálnych sieťach aktívne zapájate, potom určite niečo postujete, teda posielate príspevky do diskusie, odkaz, fotografiu. Keď chcete vyjadriť, že sa vám niečo páči, dáte lajk alebo rovno lajkujte. Čo prakticky znamená, že kliknete na tlačidlo označené like; v slovenskej verzii: to sa mi páči.

Dôkazom flexibility slovenčiny je okrem iného to, že aj keď preberáte cudzí výraz, často ho poslovenčíte tak, aby vyhovoval slovenskému jazykovému systému.  Z opačného spektra prichádzajú hejteri a hejtovanie (pôvodne hate, z anglického nenávisť, nenávidieť). Hejt sa používa ako označenie pre negatívny prejav.  So sociálnymi sieťami súvisí aj tzv. fejk (z angličtiny fake=falošný, falšovať), ktorým sa označuje výmysel, ale aj falošný profil na sociálnej sieti. A to sa už dostávame k tzv. hoaxom, teda nepravdivým, poplašným správam.

Vzhľadom na to, že správu môže dnes postovať na sieť či preposlať každý, stal sa tento jav skutočne nebezpečným. Exkurziu do virtuálneho sveta zavŕšime trolom a trolovaním. Pôvodne mytologická postava, internetový trol/troll je však osoba celkom reálna. Trolove príspevky (posty) majú za cieľ provokovať, vyvolávať reakciu alebo si z vás urobiť vtip. Takže neverte hoaxom a dávajte si pozor na to, aby vás niekto nevytrolil!

(ebu)