Jazykové okienko: Gurmán zdomácnel

Jazykové okienko: Gurmán zdomácnel

Dnes sa v našom jazykovom hľadaní pozrieme na slová, ktoré sa  často používajú nielen v odbornej gastronomickej  tlači. Kto je gurmán a kto gurmet?

Podľa Akademického slovníka cudzích slov je gurmán labužnícky znalec kulinárskeho umenia, dobrého jedla a pitia, prenesene potom aj milovník vybraných pôžitkov (napríklad literárny gurmán). Gurmet je podľa  slovníka labužnícky znalec vína. Niektorí však používajú dvojicu výrazov gurmán a gurmet aj ako synonymum  slov jedák a  labužník, zaznamenala som aj slovo kvantitár a kvalitár.

Keď to rozoberieme, gurmán je podľa nich ten, kto veľa a rád je, kým gurmet je ten, kto je schopný oceniť dobré jedlo, dokonca za ním i cestovať a vynakladať zaň nemalé finančné prostriedky. Z jazykového hľadiska možno povedať, že slová gurmán a gurmet sa používajú v pôvodnom význame, teda „labužník,“ ale aj „žrút“ (povedzme ako Rabelaisov Gargantua). A v dvoch významoch nájdeme aj slovo gurmet: „znalec vína“ i „labužník“. Nech už patríte do ktoréhokoľvek tábora, želám vám dobrú chuť – a na zdravie!

(ebu)