Je to vybavené, kauzu Skripaľ vyriešia: Ukrajina zachráni Veľkú Britániu

Je to vybavené, kauzu Skripaľ vyriešia: Ukrajina zachráni Veľkú Britániu

Priatelia, to nám odľahne. Už sa ničoho nemusíme báť. Odteraz nás nevystraší ani Novičok, ani Druhačok, ani Treťačok. Ten bol, zdá sa ruským hokejovým brankárom, volal sa síce trochu inak, ale je to druhoradé. Hlavné je to, že Európa má svojho Spasiteľa. Možno nie celá Európa, ale Veľká Británia určite. Zachráni ju Ukrajina.

Londýn sa už vyše mesiaca potápa v kauze Skripaľ. Premiérka Theresa Mayová, minister zahraničia Boris Johnson a iní kompetentní na Downing street 10 vymýšľajú jeden za druhým scenáre nervy drviacej epizódy otrávenia bývalého dvojitého agenta. Tých krkolomných námetov bolo už neúrekom, jeden neuveriteľnejší, ako druhý. Fantázii britských politikov môže závidieť každý scenárista v americkom filmovom priemyslu. Hollywood oddychuje!

V ostatných dňoch mesto na riečke Temže akosi utíchlo. Všetky obvinenia britských politikov sa premenili na frašku bez dôkazov, faktov a vtipu. Britská galeja sa začala potápať, ale jej na pomoc prichádza hrdý ukrajinský torpédoborec „Petro“. A už je to úplne jasné: zajtra alebo maximálne pozajtra hnusný páchateľ bude odhalený, a samozrejme, bude nim Rusko. Ukrajinský prezident Petro Porošenko prisľúbil britskej premiérke Therese Mayovej, že celá žovtoblakitná Ukrajina pomôže Londýnu vo vyšetrovaní otrávenia dvojitého agenta Skripaľa.

Podanie priateľskej záchrannej ruky Petro Porošenko svojej britskej kolegyni prisľúbil počas telefonického rozhovoru, úryvky z ktorého sa uvádzajú na portálu ukrajinského prezidenta. „Hlava ukrajinského štátu vyjadril solidaritu s britským národom v kauze otrávenia Sergeja Skripaľa v meste Salisbury. Petro Porošenko vyjadril pripravenosť Ukrajiny poskytnúť pomoc vo vyšetrovaní tejto záležitosti v prípade potreby,“ uvádza sa v správe.

„Theresa Mayová poďakovala Ukrajine za prejavenú solidaritu s Veľkou Britániou a znova odsúdila agresiu Ruska na Donbase a na Kryme. Prezident Ukrajiny poďakoval britskej strane za stálu podporu teritoriálnej celistvosti Ukrajiny a neuznanie nedávnych nezákonných volieb na území okupovaného Krymu. Taktiež sa diskutovalo o otázkach sprísnenia sankcií ako odpoveď na agresívne konanie Ruska,“ hovorí sa v tlačovej správe.

„Spolubesedníci hovorili o otázkach posilnenia dvojstrannej spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany. Prezident Porošenko poďakoval za podporu ukrajinských reforiem. V tomto kontexte sa hovorilo o príprave Druhej medzinárodnej konferencie o reformách na Ukrajine, ktorá sa bude konať v Kodani v júni tohto roka. Prezident pozval premiérku Theresu Mayovú na oficiálnu návštevu Ukrajiny,“ uvádza sa na portále prezidenta Ukrajiny.

Bola to veľmi milá beseda: partneri si stále navzájom ďakovali a tiež nadávali na ruského agresora. Niet pochýb: keď sa do vyšetrovania kauzy Skripaľovcov vstúpia odborníci z ukrajinských tajných služieb, Služby bezpečnosti Ukrajiny, Generálnej prokuratúry na čele s geniálnym sci-fi-scenáristom Jurijom Lucenkom, vyšetrenie sa skončí v priebehu pár dní…

A keďže spolubesedníci hovorili nielen o Skripaľovcoch, ale prebrali aj otázky spolupráce vo vojenskej oblasti, je možné, že sa Ukrajina odvážne zapojí aj do spojeneckej vojenskej operácie proti Sýrii a na pomoc partnerom z USA a Veľkej Británie do Stredozemného mora pošle celú svoje flotilu – dve galeje, tri športové skútre a rybársky čln…

(pal)

Foto: http://www.president.gov.ua/ru