Johnsonova návšteva Moskvy presunutá

Johnsonova návšteva Moskvy presunutá

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson z dôvodu zmeny termínu stretnutia predstaviteľov NATO musel svoju návštevu Moskvy odložiť. “Bohužiaľ návštevu ministra zahraničia v Rusku plánovanú tento mesiac v dôsledku preloženia termínu zasadnutia ministrov zahraničných vecí NATO sme museli odložiť,” oznámil hovorca britského ministerstva zahraničia s tým, že cesta do Moskvy sa uskutoční “čo najskôr.”

Cieľom Johnsonovej návštevy, ktorá sa mala konať tento týždeň, bolo stretnutie s jeho ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom. V rámci rozhovoru mali obaja šéfovia diplomacií diskutovať o rozdielnych pohľadoch na rôzne témy. Bola by to prvá návšteva britského ministra zahraničných vecí v ruskom  hlavnom meste za ostatných päť rokov, čo je odrazom pretrvávajúcich chladných vzťahov medzi Londýnom a Moskvou.

Johnson s Lavrovom po oznámení odloženia návštevy spolu dlhšie telefonicky hovorili. Ako uviedlo ruské ministerstvo zahraničia, konverzáciu iniciovala britská strana a týkala sa prípravy v rámci nového termínu stretnutia. Vzťahy medzi Ruskom a Veľkou Britániou sú už niekoľko rokov napäté a týkajú sa celého radu problémov – vrátane udalostí v Sýrii, ukrajinskej krízy, ale aj otravy bývalého agenta KGB (neskôr FSB) Alexandra Litvinenka v Londýne v roku 2006.

Posledným ministrom Spojeného kráľovstva, ktorý Moskvu navštívil bol William Hague v roku 2012. Po tom, čo sa premiérskej funkcie v Británii ujala Teresa Mayová, k zlepšeniu vzájomných vzťahov medzi Londýnom a Moskvou nedošlo. Boris Johnson dokonca Rusko obvinil z ovplyvňovania volieb v USA, z vojnových zločinov v rámci protiteroristickej operácie v sýrskej provincii Aleppo, ale aj z údajnej prípravy prevratu v Čiernej Hore.

Podľa viacerích médií plánuje v apríli navštíviť Moskvu aj americký šéf diplomacie Rex Tillerson. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí túto informáciu, podľa svojich slov “nepotvrdila ani nevyvrátila.”

Foto zdroj: http://bloodandporridge.co.uk/wp/?tag=boris-johnson

(tom)