Juncker chce blokovať kúpu európskych firiem Číňanmi

Juncker chce blokovať kúpu európskych firiem Číňanmi

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker chce zabrániť, aby kľúčové európske firmy mohli prevziať čínske spoločnosti. Spravodajský portál Sputnik pri tejto príležitosti poukázal na to, že v roku 2016 kúpila nemeckú spoločnosť Kuka čínska firma Midea, ktorá sa špecializuje na vyrábu práčok a ryžovarov.

Midea China

Juncker podľa Sputniku plánuje zmenu pravidiel Európskej únie, ktoré by zabezpečili, že strategicky dôležité spoločnosti by nemohli skončiť v rukách spoločností, ktoré nie sú z EÚ. K tejto téme sa má predseda EK vyjadriť vo svojom prejave o stave Únie 2017, ktorý je naplánovaný na 13. septembra.

Podľa prieskumu poradenskej spoločnosti Ernst & Young, v roku 2016 uskutočnila Čína v Európe akvizície a investície v celkovej hodnote 75 miliárd eur.

Nemecký minister hospodárstva Matthias Machnig v tejto súvislosti uviedol, že plánom by bolo zastaviť aktivity spoločností, ktoré čínska vláda masívne dotuje, alebo ktoré tak robia na základe požiadavky Pekingu z politických, a nie obchodných zámerov.

Peking razí politiku nazvanú “Vyrobené v Číne 2025”, ktorej cieľom je získať technológie, čo dajú čínskym firmám výhodu oproti západným spoločnostiam.

“Pozrite sa na firmu Kuka a ďalšie nedávne prípady v Nemecku. V takýchto prípadoch chceme mať správny a právny základ na hlbšie preskúmanie investícií, kde budeme mať možnosť investíciu – ak nie je riadená trhom, ale štátom – odmietnuť,” vyhlásil nemecký minister.

Peking vo svojej reakcii ohľadne zámerov Nemecka a EÚ vyjadril svoje obavy.

V roku 2016 nemecké regulačné orgány zakázali čínskemu investičnému fondu Fujian Grand Chip Investment Fund LP kúpu nemeckého výrobcu mikročipov Aixtron SE, ktorého hodnota bola 670 miliónov eur. Rozhodnutie nemeckého ministerstva hospodárstva ohľadne tohto obchodu prišlo po tom, čo americká spravodajská služba varovala Berlín, že produkty Aixtron môžu byť použité na vojenské účely.

Ďalšia čínska spoločnosť ChemChina nedávno dokončila prevzatie švajčiarskeho agrochemického gigantu Syngenta za 43 miliárd dolárov, čo je doteraz najväčšou zahraničnou akvizíciou, akú čínska firma uskutočnila.

Aj keď je spoločnosť Syngenta švajčiarskou spoločnosťou, dohoda by sa neuskutočnila bez protimonopolného súhlasu EÚ. ChemChina však na oplátku súhlasila s predajom svojej dcérskej spoločnosti Adama so sídlom v Izraeli, ktorá predáva pesticídy, herbicídy a insekticídy.

Ďalšou významnou akvizíciou zo strany čínskych firiem za ostatných 18 mesiacov je najväčší nemecký výrobca vstrekovacích strojov KraussMaffei, ktorého získal syndikát čínskych investorov za 925 miliónov eur.

Predseda Slovensko-Čínskej obchodnej komory a bývalý veľvyslanec v Číne Peter Paulen sa v roku 2016 v rozhovore pre Hospodárske noviny vyjadril, že “slovenské malé a stredné firmy majú obmedzený potenciál, aby sa presadili na čínskom trhu, prípadne aby prilákali čínskych investorov”. Ako dodal, Komora sa viac zameriava na oblasť vedy, výskumu a transferu inovácií. Slovensku táto oblasť podľa jeho slov “pripadla v rámci formátu Čína plus 16, ktorý združuje krajiny strednej a východnej Európy s Čínou”.

Ministerstvo financií SR v septembri minulého roku informovalo, že čínska firma CEFC Direct Investment Company má záujem investovať na Slovensku. CEFC je najväčšia čínska investičná spoločnosť, ktorá je podporovaná čínskou vládou a jej zámerom je investovať najmä do oblastí energetiky, strojárstva, logistiky a cestovného ruchu.

Foto zdroj:youtube.com/watch?v=NXgvPuUDRhY
http://www.china.org.cn/top10/2013-08/30/content_29874896.htm

(tom)