Juncker: EÚ nepotrestá Britániu

 Spojené kráľovstvo bude musieť zaplatiť asi 50 miliárd libier po tom, ako aktivuje Článok 50 so zámerom opustiť Európsku úniu. Vyjadril sa tak predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, čo môže byť varovaním pre ostatných, ktorí budú chcieť nasledovať Veľkú Britániu. Podľa Junckera, Brusel nechce Britániu trestať, ale jeho zámerom je zabrániť domino efektu, v prípade, ak sa aj iné krajiny rozhodnú blok opustiť. “Musíme vykalkulovať, aké boli britské záväzky, a potom musí byť zaplatený účet,povedal šéf EK a potvrdil, že konečná suma predstavuje 50 miliárd libier.

Tento účet bude podľa jeho vyjadrenia odrážať predchádzajúce záväzky britskej vlády a parlamentu. V tejto súvislosti zdôraznil, že z toho nebudú vyplývať žiadne sankcie, tresty, alebo niečo podobné. Juncker pripomenul svoje sklamanie z odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, keď povedal, že: “Je to zlyhanie a tragédia. Tak ako som sa vyjadril pred tým, budem smutný a bol som smutný, keď sa toto referendum uskutočnilo.”

Šéf Európskej komisie ohľadne nadchádzajúcich rokovaní s Britániou povedal, že rokovania sa uskutočnia “priateľským a spravodlivým spôsobom.” Zdôraznil, že EÚ záujmy Európanov žijúcich v Spojenom kráľovstve bude brániť, rovnako ako bude hájiť aj záujmy Britov v Únii. “Nejedná sa o vyjednávania. Ide o rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, „ dodal Juncker.

Britské premiérka Tereza Mayová by mala oficiálne Brusel o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ upovedomiť 29. marca. To bude mať za následok spustenie dvojročného procesu Brexitu, čím sa v marci 2019 počet členov EÚ zníži z 28 na 27.

Portál RT informoval, že Mayová chce údajne zmeniť Londýnsky dohovor z roku 1964 a zákazať európskym rybárskych lodiam prístup k britským ostrovom do vzdialenosti 6 až 12 námorných míľ. Doterajšie znenie dohovoru, by totiž európskym rybárom umožnilo chytať ryby v britských vodách aj po Brexite.

Rybársky priemysel síce vo Veľkej Británii predstavuje asi iba 1 percento HDP krajiny, ale veľa pobrežných komunít je ekonomicky závislých práve od rybolovu.

 

Foto zdroj:http://www.dailystormer.com/jean-claude-juncker-shows-up-drunk-to-eu-summit-and-starts-slapping-people-around/

(tom)