Juncker: Európa sa nemôže v obrane spoliehať na USA

Juncker: Európa sa nemôže v obrane spoliehať na USA

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker vyhlásil, že Európa sa v dlhodobom horizonte nemôže spoliehať na americkú vojenskú podporu, čím zopakoval svoje predchádzajúce výzvy na vytvorenie spoločnej európskej armády.

“Je jasné, že v dlhodobom horizonte sa nemôžeme spoliehať na americkú obrannú podporu,” povedal Juncker rakúskym novinám Tiroler Tageszeitung.

Ohľadne súčasného stavu európskych záležitostí pre denník uviedol, že Únia sa po tom, ako obyvatelia Británie odhlasovali v referende odchod z EÚ, stala silnejšou a viac zomknutejšou.

Európsky blok sa podľa jeho slov od roku 2015 neustále zotavuje z kríz akou je okrem iných aj masový príliv utečencov na starý kontinent. Dodal tiež, že Európa by sa mala stať menej závislou na jej transatlantickom spojencovi z hľadiska vojenskej podpory.

V júni tohto roku sa Juncker vyjadril, že “ochranu Európy už nie je možné zabezpečiť externou formou. Dokonca aj najväčšie vojenské mocnosti – a dokážem ich spočítať jedným, maximálne dvoma prstami – nedokážu samotné bojovať so všetkými výzvami a hrozbami”. https://narodnenoviny.sk/sutazenie-medzi-eu-a-nato-vraj-nie-je-volbou/

Pripomenul aj to, že Spojené štáty “považujú svojú účasť na obrane bohatých európskych spojencov za príliš veľkú záťaž”, čo by malo euroblok podnietiť k ochrane vlastných záujmov.

Výzvy na silnejšiu európsku vojenskú integráciu vyjadrili aj ďalší vysokí predstavitelia členských štátov Únie. Predseda obranného výboru nemeckého parlamentu Hans-Peter Bartels v júni tohto roku vyhlásil, že európska armáda je nezvratná. Politik tiež spochybnil spoľahlivosť vojenského paktu NATO so zreteľom na dezorganizáciu a fragmentáciu národných obranných štruktúr.

Vytvorenie spoločnej európskej obrannej sily podporil na stretnutí predstaviteľov Vyšehradskej štvorky s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v auguste roku 2016 aj maďarský premiér Viktor Orbán.

Slovenský predseda vlády Robert Fico v tejto súvislosti povedal, že EÚ by mala pri hľadaní svojej budúcnosti zvážiť aj dôraz na svoje silové postavenie.

“Nebránim sa, aj keď mám nejaké výhrady, že by vznikli nejaké spoločné ozbrojené sily. Jedným dychom ale dodávam, že principiálne odmietam nejaké rinčanie zbraní,” vyhlásil v septembri 2016 šéf slovenskej vlády.

Foto zdroj:http://galliawatch.blogspot.sk/2016/08/jean-claude-juncker-et-of-eu.html

(tom)