Juncker popiera, že by chcel vytvoriť európsky superštát

Juncker popiera, že by chcel vytvoriť európsky superštát

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker nazval „totálnym nezmyslom“ tvrdenia, že sa snaží o vybudovanie európskeho superštátu. Šéf európskych komisárov tak reagoval na poznámky britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona.

„Som striktne proti vytvoreniu európskeho superštátu. Nie sme Spojené štáty americké, sme Európskou úniou, ktorá je bohatým zoskupením, pretože v ňom máme 27-28 štátov. Európska únia nemôže byť budovaná proti vôli európskych národov. Je úplný nezmysel,“ povedal Juncker novinárom.

Britský minister zahraničných vecí sa minulý týždeň vyjadril, že Brexit predstavoval „prirodzenú túžbu“ britských občanov po vlastnej samospráve. Boris Johnson pri tejto príležitosti upozornil, že Brexit spôsobil pre Veľkú Britániu odklon od plánu európskych politikov „vytvoriť zastrešujúci európsky štát, ktorý by mal dať nový zmysel pre európsku politickú identitu“.

Už počas referendovej kampane za vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie obvinil Johnson vedúcich predstaviteľov EÚ z túžby vytvoriť superštát. Šéf britskej diplomacie dokonca načrtol paralely medzi súčasnou situáciou a „viacerými metódami“, ktoré používal napríklad Napoleon Bonaparte alebo Adolf Hitler.

„Niektorí ľudia v britskej politike si myslia, že som hlúpy a zarytý federalista. Ja nie som priaznivcom európskeho superštátu,“ reagoval Juncker.

Predsedu Eurokomisie z podobných pohnútok obvinil aj člen Európskeho parlamentu za stranu rakúskych Slobodných (FPÖ) Harald Vilimsky, ktorý v septembri minulého roku vyhlásil, že „Juncker chce de facto prinútiť Európska úniu, aby sa stala superštátom”.

Foto zdroj: https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2028047,JeanClaude-Juncker-jest-szansa-na-kompromis-z-Polska-ws-praworzadnosci

(tom)