Juncker vysmial Európsky parlament

Nedostatočná účasť poslancov Európskeho parlamentu (EP) spôsobila rozruch medzi predsedom EP a predsedom Európskej komisie Jean-Claude Junckerom, ktorý spávanie sa europarlamentu označil ako “nie vážne” a prisľúbil, že sa už jeho zasadnutí nezúčastní.

Tvárou v tvár obrovskému množstvu prázdnych kresiel počas plenárneho zasadnutia EP, ktoré sa uskutočnilo 4. Júla v  Štrasburgu, šéf Eurokomisie na orgán zaútočil.

“Európsky parlament je na smiech, veľmi smiešny. Vítam však tých, ktorí prešli úsilím dostaviť sa sem. Avšak skutočnosť, že sa na tejto rozprave zúčastňuje iba asi 30 poslancov, stačí na to, aby to ukázalo, že parlament sa nechová vážne,” vyhlásil Juncker vo francúzštine.

Len niekoľko desiatok z viac ako 750 európskych zákonodarcov sa zúčastnilo na zasadnutí venovanom hodnoteniu maltského predsedníctva EÚ, ktoré sa 1. júla skončilo. Medzi prítomnými sa nachádzal aj predseda maltskej vlády – najmenšieho štátu 28 členného bloku – Joseph Muscat. Od Malty prebralo 1. júla polročné predsedníctvo Estónsko, ktoré ho 1. januára 2018 odovzdá Bulharsku.

“Ak by bol pán Muscat pani Merkelová – ťažšie si to predstaviť – alebo pán Macron – jednoduchšie si už predstaviť – mali by sme plný stav,” povedal Juncker.

Šéf Európskej komisie, ktorá pripravuje nariadenia pre euroblok, bol následne prerušený prezidentom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim, ktorý svojho kolegu požiadal, aby bol viac “úctivý”.

“Vážený pán predseda, môžete kritizovať parlament, ale nie je úlohou Komisie, aby kontrolovala parlament. Je na parlamente, aby kontroloval Komisiu,” vysvetlil predsedovi eurokratov Tajani. Juncker mu však na to odpovedal, že “v parlamente je len málo členov, ktorí kontrolujú Komisiu. Ste smiešny”.

Po tom ako prešla hlava eurokomisárov z francúzštiny na angličtinu, prisľúbil, že sa už “nikdy viac nezúčastní takéhoto stretnutia”.

Parlament musí rešpektovať aj predsedníctva menších krajín, čo však parlament nečiní,” uzavrel predseda EK.

Hovorca europarlamentu Jaume Duch neskôr v reakcii uviedol, že Juncker “ľutoval slová, ktoré sa použili v diskusii”.

Národné noviny dodávajú, že nie je to prvý krát, čo sa Jeane-Claude Juncker pri viacerých príležitostiach niekedy až priveľmi otvorene a úprimne vyjadril k určitým záležitostiam. Vo svetlých prípadoch sa stane, že veci pomenuje – tak ako v tomto prípade – pravými menami. Znalí problematiky a záľub pána Junckera možno dôvod rozviazania jeho jazyka vedia definovať exaktnejším zdôvodnením …  In vino veritas.

Foto  zdroj:https://twitter.com/onlinemagazin/status/860821831728713728

(tom)