Juraj Málik: Talent nám dodáva sebavedomie a istotu

Juraj Málik: Talent nám dodáva sebavedomie a istotu

Pochádza zo Žiliny, no už dlhé roky žije v Prahe. Všetko, čomu sa venuje, vraj robí na dvesto percent. Vizionár, podnikateľ, majiteľ basketbalového klubu, autor štyroch kníh… Tú najnovšiu s názvom „Objavte svoj talent – určite ich máte viac“ nedávno predstavil aj na Slovensku.

O čom je vaša najnovšia motivačná kniha?

Je to návod, ako prežiť život lepšie, plnohodnotnejšie a poctivejšie. Objavil som to a rád sa o to podelím. Aj ja som bol v osemnástke na tom podobne, ako moji rovesníci – neveril som si, mal som komplexy napríklad z toho, že mám krivé zuby a vôbec som netušil, že mám nejaké talenty. Až po prvých menších úspechoch som sa začal trochu skúmať a porovnávať. Tá cesta bola dlhá, trvalo päť až sedem rokov, kým som zistil, že môžem byť oveľa odvážnejší ako som bol dovtedy. Začal som veci hlbšie študovať a objavil som v sebe talenty – silné stránky.

Konkrétne ktoré?

Prvým mojím talentom je, že som vizionár. Viem si predstaviť budúcnosť a konám tak, aby sa naplnila. Druhý talent je, že som individualista. K blízkym ľuďom, na ktorých mi záleží, mám osobný prístup. Každému z nich sa dokážem individuálne venovať a všetko s ním precítiť. Tretím talentom je, že som stratég. To znamená, že hľadám cestu, ako  niečo urobiť čo najlepšie. Spomeniem ešte jeden z talentov – som realizátor, takže je pre mňa normálne premeniť myšlienku na čin.

Ako by ste definovali talent?

Talent je niečo, čo máme zapísané v génoch. Silné stránky sú tie, ktoré sa cez gény dokážu prejaviť. Znamená to, že talenty začnú byť aktívne. To hovorí teória amerického psychológa Gordona G. Gallupa. Domnievam sa, že ak je človek konfrontovaný s nejakou činnosťou, ktorej venuje veľa času, môže získať silné stránky a byť v tej činnosti dobrý až tak, že sa mu to vpíše do génu, že si ten talent dotvorí. Talent a nadanie však nie je to isté. Nadanie je niečo výnimočné, čo má len veľmi málo ľudí.

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí až v zrelom veku objavia v sebe určitý talent, ale netrúfajú si ho ďalej rozvíjať?

Keď v sebe objavíme talent, je to skvelé, znamená to, že už sme ďaleko a mali by sme z toho vyťažiť čo najviac. Nikdy nie je neskoro začať rozvíjať niečo nové. Talent nám dodáva sebavedomie a istotu. Keď si to uvedomíme, potom nájdeme v sebe odvahu objavovať aj ďalšie talenty.

Ako by mali rodičia pristupovať k svojim deťom, keď si všimnú, že majú na niečo talent?

V každom prípade by mali rodičia svoje deti za ich talent chváliť. Dieťa je krehké stvorenie, nemá o sebe žiadnu mienku a s veľkými očami a otvorenými ústami počúva, čo o ňom hovoria dospelí. To, čo počuje, si zapamätá a také potom aj je. Ak ho pochválite (treba,  samozrejme, povedať aj za čo), dieťa sa poteší, lebo zistí, aké je. Ak ho budete chváliť častejšie za niečo, čo u neho objavíte, postupne príde na túto techniku samo a bude pokračovať v objavovaní.

Okrem motivačnej literatúry ste sa vo svojej tvorbe venovali aj iným žánrom…

Mojou prvotinou bol „Život načisto“. Sú to spomienky na môjho otca, poďakovanie za to, že bol a čo všetko mi dal, je to prejav úcty a lásky k nemu. Ďalšou knižkou je poézia s názvom „Tvrdohlavé básne“. A potom prišla motivačná literatúra – najskôr kniha „Začnite už!“ a teraz novinka „Objavte svoj talent – určite ich máte viac“. Do týchto dvoch knižiek som sa pokúsil dať kus svojho života a ukázať cestu, ako som na to išiel a čo som objavil…

(lbr)

Foto: archív J. M.