Kaczynski: EÚ dlhuje Varšave kompenzáciu za pristúpenie k bloku

Kaczynski: EÚ dlhuje Varšave kompenzáciu za pristúpenie k bloku

Poľsko má morálne právo” požadovať kompenzácie za straty, ktoré štát utrpel počas druhej svetovej vojny, ale aj za ekonomickú ujmu v dôsledku vstupu do EÚ. Na kongrese poľskej vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) to vyhlásil jej predseda a bývalý premiér Jaroslaw Kaczynski.

Je dôležité pripomenúť … našim kritikom na Západe, že Poľsko bolo prvou krajinou, ktorá sa postavila proti nemeckému nacizmu a o 17 dní neskôr bolo napadnuté ďalším genocídnym totalitarizmom – Sovietským zväzom,” povedal Kaczynski vo svojom prejave na straníckom zjazde 1. júla.

Ako uviedol, Poľsko nikdy nedostalo žiadnu kompenzáciu za “túto obrovskú škodu, z ktorej sa nezotavilo dodnes”. Pri tejto príležitosti dodal, že jeho štát sa “nikdy nevzdal svojho práva na odškodnenie a má naň morálne právo. Tí, ktorí si myslia opak, sa veľmi mýlia”.

Expremiér tiež vyhlásil, že EÚ dlhuje Varšave určitú kompenzáciu, pretože takmer všetky výhody, ktoré vyplynuli z pristúpenia Poľska k Únii, získali jeho partneri v západnej Európe. Poľsko otvorilo svoj trh 12 rokov pred vstupom do EÚ ako svoje predvstupové opatrenie, povedal Kaczynski a dodal, že “z poľskej lacnej pracovnej sily profitovali západné ekonomiky”.

Zdôraznil, že nikto nemôže obviniť jeho politickú stranu z protieurópskej zaujatosti, pretože PiS podporila pristúpenie Poľska k EÚ ešte pred uskutočnením referenda v tejto otázke. Ďalej povedal, že jeho strana “oceňuje financovanie EÚ”, pretože “poskytuje rôzne typy investícií” a prispieva tiež k financovaniu projektov v sociálnej oblasti.

Zahraničná politika jeho štátu je podľa jeho vyhlásenia založená na dvoch pilieroch: Severoatlantickej aliancii a Európskej únii.

Ohľadne témy poľských “morálnych práv”, Kaczynski uviedol, že jeho krajina má právo povedať NIE myšlienke akceptovať všetkých utečencov, pretože nemá nič spoločné s príčinami utečeneckej krízy.

“My sme štáty, z ktorých títo utečenci prichádzajú do Európy, nevyužili. Nezneužili sme ani ich pracovnú silu a ani sme ich nepozvali do Európy. Máme plné morálne právo povedať nie,” vyhlásil poľský politik.

Prijímanie utečencov, ktorí by mali byť v Poľsku presídlení v rámci programu EÚ, by podľa jeho slov mohlo vytvoriť “veľký problém súvisiaci s bezpečnosťou, ktorý “nie je len o terorizme, ale aj o bežnej každodennej bezpečnosti”.

“Nie je žiaden dôvod, aby sme radikálne znížili životnú úroveň a kvalitu života v Poľsku,” dodal Kaczynski a vyhlásil, že naopak – problémy by mohli vzniknúť pri plnení požiadaviek EÚ týkajúcich sa premiestňovania utečencov. Zároveň sa však vyjadril, že Varšava je pripravená a ochotná pomôcť utečencom priamo v krajinách, odkiaľ prichádzajú.

Foto zdroj: http://pis.org.pl/aktualnosci/prezes-pis-j-kaczynski-odwiedzi-dzis-zambrow-i-monki

(tom)