Kaliňák odstúpil: smerácky princ je mŕtvy, nech žije Hamlet!

Kaliňák odstúpil: smerácky princ je mŕtvy, nech žije Hamlet!

Dnes sa stalo to, čo sa dalo očakávať – po demonštráciách, nezhodách vo vládnej koalícii a búrlivej reakcii z Bruselu odstúpil minister vnútra Robert Kaliňák. Zvolal tlačovú besedu a oznámil, že odstupuje z postu ministra vnútra aj podpredsedu vlády.

„Moja stolička nebola podstatná, podstatné je pre mňa, aby sme spoznali vrahov. Je dôležité pre Slovensko, aby bola zachovaná stabilita. Moje rozhodnutie rezignovať súvisí s tým, aby sme dokázali situáciu upokojiť,“ podčiarkol. Vysvetlil, že neplánuje odvolať prezidenta Tibora Gašpára, označil ho za „najsilnejšieho a najlepšieho policajného prezidenta.“ Podľa SITA by Kaliňáka vo funkcii mala nahradiť štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková.

Premiér Robert Fico odchod ministra vo svojej reakcii na facebooku označil ako „jeho osobný príspevok k stabilite, udržaniu demokracie a možnosti pokračovať v pozitívnej politike pre ľudí.“ Zdôraznil, že „jeho odchod nie je výsledkom zlyhania polície alebo jeho osobné pri vyšetrovaní vraždy, čo naďalej ostáva prioritou príslušných štátnych orgánov. Robert bol jedným z najtalentovanejších ministrov vo všetkých vládach, ktoré som viedol,“ dodal premiér.

Nasledovala očakávaná reakcia opozície. Jej lídrov odchod ministra potešil, ale prízvukovali, že prichádza neskoro, je to nedostatočné a žiadajú hlavu premiéra. Lídri SaS zdôraznili, že „premárnil všetky príležitosti na slušný odchod. Dnes to nie je nič iné, len taktizovanie strany Smer, ktorá sa potápa a rozpadá,“ uviedol Ľubomír Galko.

Ešte razantnejšie reagovalo OĽaNO. Igor Matovič prízvukoval, že „odstúpil človek, ktorý sa nikdy nemal stať ministrom“. Povedal, že Kaliňák desať rokov zneužíval políciu, NAKA a „dlhé roky chránil svojich ľudí.“ Dodal, že po Kaliňákovi by mal odstúpiť aj Tibor Gašpar.

Spokojné hlasy zazneli z Bruselu. Vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec poukázal na to, že výzva predsedu EĽS Manfreda Webera spolu s tlakom občanov prispela k tomu, že Robert Kaliňák sa dnes vzdal svojej funkcie. Ako aj členovia slovenskej opozície však podčiarkol, že je to nedostačujúce, a podmienkou objektívneho a dôkladného vyšetrenia vraždy novinára je „odchod nielen ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ale aj ďalších nominantov strany Smer-SD,“ zdôraznil.

Väčšina európskych médií privítala odchod Kaliňáka. Zhodne uvádzajú, že odstúpil kvôli masívnym demonštráciám a tlaku opozície.

Napätú situáciu dnes riešil prezident Andrej Kiska, ktorý sa o 10. hodine najprv stretol s predstaviteľmi strany Most-Híd na čele s Bélom Bugárom a o 14. hodine so zástupcami SNS na čele s Andrejom Dankom. Predseda SNS Andrej Danko ešte pred stretnutím nechcel hovoriť o personálnych zmenách vo vláde, o možnom odvolaní Žitňanskej či Gašpára.

Popoludní Republiková rada strany Most-Híd rokovala o tom, či zostane v koalícii. Názory sa rozdelili. Niektorí zotrvanie vo vláde podmieňovali demisiou premiéra, iní žiadali úplný odchod z koalície. Večer sa ešte prezident má Kiska stretnúť s predstaviteľmi strany SMER.

Ak dnes niekto očakával nejaké prekvapenia, tak určite bol sklamaný. Odstúpil Kaliňák – je to také veľké prekvapenie, keď na to opozícia pripravovala celé Podtatransko, ale aj Brusel už mesiace? Bude prekvapením, ak prinútia odstúpiť či nejakým zázrakom odvolajú ďalších ministrov a iných verejných činiteľov? Vystriedajú ich kolegovia z tých istých strán. Čo sa zmení? Či 2+3 alebo 3+2, sumár bude ten istý. Opozícia aj naďalej bude zvolávať mítingy, žiadať hlavu premiéra, pád vlády a predčasné voľby. To potvrdila aj na dnešných tlačovkách, na vraždu novinára sa už ani nespomínalo…

Nastanú veľké zmeny, ak namiesto ľavicovo-národniarsko-maďarského zlepenca vládnuť bude pravicovo-liberálno-slniečkarsky zlepenec, ako si to myslia účastníci mítingov? No to by sme sa čudovali!… Ono je to akési choré v celom „Dánskom kráľovstve“ s hlavným mestom Brusel. Kozmetické výmeny vlád a stranícke žabomyšie vojny nič nezmenia.

(pal)

Foto: (pal, tv)