Kandidát na predsedu Košického VÚC vrátil prezidentovi vyznamenania

Kandidát na predsedu Košického VÚC vrátil prezidentovi vyznamenania

Bývalý profesionálny slovenský vojak Robert Bačinský, ktorý slúžil v Kosove, v roku 2015 vrátil ministerstvu obrany vyznamenania, pretože NATO, pod ktorého velením slúžil a tieto vyznamenania získal, považuje za zločineckú organizáciu.

Dnes je Robert Bačinský jedným z kandidátov na volenú funkciu predsedu Košického samosprávneho kraja, resp. vyššieho územného celku. Voľby do VÚC sa blížia s príchodom novembra.

Čo viedlo bývalého vojaka k takému radikálnemu kroku? Robert Bačinský hovorí: „V otvorenom liste ministrovi obrany SR, Vláde SR a prezidentovi SR
vraciam dve spomínané vyznamenania, pretože sa nesmierne hanbím za svoju službu v tej najzločineckejšej a najneľudskejšej organizácii, aká bola kedy založená a pretože sa mi hnusí diktátorská politika USA, ktorú po celom svete pre svoje sebecké záujmy stále častejšie presadzuje aj pomocou NATO.

Spočiatku si každý, teda aj ja, myslí, že robí správnu vec, že ide pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Tak mu to natlačia do hlavy, dajú rozkazom a hotovo. Rozkaz musíš splniť… Ale prídeš na miesto, spoznáš ľudí a zrazu zistíš, že pravda je iná a inde, lebo tú pomoc potrebujú vlastne úplne iní ľudia… A to je zlomový bod – niekto len pokrčí plecami a ide ďalej ako stroj, a niekto iný ide síce tiež ďalej ako stroj, ale začne premýšľať… Ale to už je chybný stroj – ten sa predsa nepýta, nepremýšľa. Ja som jeden z tých chybných strojov a viem, že nie som sám. Ale koľkí ďalší sa odhodlajú povedať naplno svoj vlastný, opakujem, vlastný názor, to neviem.

Ja som sa rozhodol to vykričať do sveta, pretože dostávam osýpky z toho, ako sa tu z chlapov po desiatom pive zrazu stávajú profesionálni hokejisti aj rozhodcovia, politike rozumejúci ako odborníci, a pološeptom si pri cigarete zanadávajú na to, čo sa deje vo svete. Ale veď Slovensko je tiež vo svete, alebo snáď v nejakom inom, imaginárnom svete, kde sme všetci zdraví, šťastní, máme skvelé zamestnania a dvakrát ročne dovolenku na Kube? Už som nemohol držať v sebe ten jed. Ako je možné, že štyri a pol milióna Slovákov skáče, ako im 150 pajácov z parlamentu píska? Nemá to byť naopak?!

Oni volili národ, alebo národ volil ich? Kto má komu skladať účty? Myslím si, že ako jednotlivec viac spraviť nemôžem. Nie v krčme a potichu, ale verejne a nahlas som povedal, čo si myslím, vrátil som, o čo nemám záujem a s čím už nikdy v živote nechcem mať nič spoločné.“

Názory a plány kandidáta na predsedu K VÚC Roberta Bačinského čitateľom priblížime v blízkych dňoch.

Foto: Robert Bačinský

(red)