Kapela HEX nahrala album Tebe

Kapela HEX nahrala album Tebe

Basgitarista skupiny HEX Tomáš Dohňanský, známy pod prezývkou Yxo, rád cestuje, boxuje, venuje sa svojim dvom dcéram i svojim fanúšikom. Vraj mu to dobre ide nielen na pódiu, ale aj v kuchyni.

Na scéne pôsobíte už 27 rokov a vaši fanúšikovia sa po siedmich rokoch dočkali nového albumu s názvom “TEBE”. Znie to dosť osobne, komu je venovaný?

Všetkým našim fanúšikom, všetkým ľuďom dobrej vôle, všetkým, ktorí majú radi pekné slovenské pesničky a ktorí počúvajú Hex, či už krátko, alebo dlhodobo.

Album je dizajnovým skvostom, má podobu knihy. Kto prišiel s týmto nápadom?

Spolupracujeme s jednou reklamnou agentúrou, kde sú šikovní ľudia. Oni stáli aj za výtvarným konceptom našej výberovky, ktorá sa volá “Všetko najlepšie”. A keďže sa nám dobre spolupracovalo, rozhodli sme sa, že ideme s nimi ďalej. Predložili nám niekoľko návrhov, no a ,,kniha“ sa nám páčila najviac, tak sme ju vybrali ako finálny návrh.

Prekvapí aj obsahom? Ide o úplne nové pesničky?

Sú tam čisto iba nové pesničky, ktoré vznikali dva a pol roka. Na albume je desať piesní a jedna inštrumentálka. Takže je to jedenásť skladieb.

Zdá sa, že vždy viete zaujať. Jeden z vašich albumov ste predstavili na Lomnickom štíte, za krstného otca ste mali už aj prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu… Chystáte ďalšie prekvapenie?

My sme teraz prekvapili tým, že sme mali desať krstných rodičov plus jedného psíka. Teda ako desať pesničiek a jedna inštrumentálka. Akciu máme za sebou a ľuďom, ktorí na nej boli, sa páčila. Chystáme  jeden špeciálny koncert v Štúdiu L+S, no ten je už, bohužiaľ, pre ľudí, ktorí by naň chceli ísť, vypredaný. Ale pripravujeme turné, ktoré bude na budúci rok v apríli. Budeme na ňom prezentovať skladby z nového albumu, ale odznejú aj staršie pesničky.

Po tieto dni to máte naozaj pestré, a to nielen spevácky a hudobne, ale aj tanečne, keď ste sa stali miláčikom divákov v televíznom programe Let´s dance. Blíži sa aj plesová sezóna, využijete tanečné kreácie na niektorom slávnostnom parkete?

Skôr nie, budeme hrať na viacerých plesoch ako kapela, ale tanečné vystúpenia nie. Vrátil som sa rýchlo späť k hudbe, od ktorej som nikdy neodišiel. Najradšej mám muziku, hranie na koncertoch, takže tancovať nebudem.

Blížia sa najkrajšie sviatky v roku. Okolo vás sú milované ženy, dve dcéry, staršia Hanka, malá Emma, manželka Anka. Ako si dokážete poradiť s darčekmi pre ne?

To je najťažšia časť Vianoc, pretože je veľmi náročné niekomu niečo v dnešnej dobe vybrať. Hoci napokon ani neviem ako, zvládnem to. Preto mám najradšej vianočný termín – 24. decembra o piatej hodine, keď už spoločne sedíme spokojne pri jednom stole.

Ste rodený Bratislavčan, máte aj nejaké miestne tradičné zvyky?

Áno, veruže mám svoju vlastnú tradíciu. Už dvadsiateho druhého začínam variť rodinnú kapustnicu a v jej varení pokračujem aj dvadsiateho tretieho. Pred štedrou večerou, teda 24-teho ju zohrejem, všetky chute sú v nej dôkladne ,,poprepájané“. Takže to je môj dlhoročný zvyk – varenie kapustničky.

Čo vás dokáže rozcítiť, pohladia vás aj Vianoce?

Veľmi. Spoločnosť blízkych ľudí, keď si vydýchneme aj po tých zhonoch. Príjemný večer, pokojné, sviatočné dni dokážu pripraviť viac priestoru pre naše city.

Vašim veľkým hitom je pieseň “Nikdy nebolo lepšie”. Platí to aj teraz o vás?

Myslím si, že sa tak cítime stále, pretože veľa pracujeme preto, aby nám bolo dobre. Ale aj všetkým, ktorí majú radi Hex a naše pesničky. Teraz sme tvrdo pracovali na novom albume a veríme, že sa bude páčiť aj ľuďom, ktorí sa už k nemu dostávajú. Máme veľmi dobré reakcie. Naši kamaráti z Chinaski majú pieseň “Jaký si to uděláš, takový to máš”. A my sme sa snažili album urobiť čo najlepšie.

Čo vás ešte čaká a neminie?

Veľa rôzneho hrania počas decembra, v januári plesy, chystáme turné, ktoré bude v ôsmich slovenských mestách, takže na to všetko sa teraz predovšetkým sústreďujeme. Dávame do výroby aj vinylovú platňu v štúdiu, tam sú však čakacie lehoty aj pol roka, takže si trochu počkáme. Veríme však, že ňou ľudí určite odmeníme a tiež sa chystáme na Vianoce a najmä na ich pokoj.

(jma)

Foto: pre NN od HEX , autor snímky Braňo Šimončík