Katalánci budú hlasovať v referende za nezávislosť od Španielska

Kto je Lionel Messi? Hviezda FC Barcelona. Aj futbal sa zapojil do kampane k referendu. Prečo? Lebo: Katalánsky parlament napriek protestom z Madridu prijal rozhodnutie, že začiatkom októbra sa obyvatelia tohto autonómneho územia budú rozhodovať v referende o nezávislosti na Španielsku. V plebiscite budú môcť Katalánci povedať, či chcú, aby sa španielska provincia stala “nezávislým štátom vo forme republiky”.

Po takmer 12 hodinovej búrlivej debate rozhodli katalánski poslanci o tom, že 1. októbra sa v Katalánsku usporiada referendum o nezávislosti. Na protest proti rozhodnutiu opustilo rokovaciu sálu 52 členov zhromaždenia. Očakáva sa, že katalánsky prezident Carles Puigdemont podpíše zákon o konaní referenda v najbližších dňoch.

Parlament autonómneho regiónu je od roku 2015 kontrolovaný koalíciou, ktorá presadzuje odčlenenie od Španielska.

V reakcii na tento krok španielsky premiér Mariano Rajoy vyhlásil, že Katalánci usporiadať referendum o nezávislosti nemôžu, pretože im to nedovoľuje ústava ani zákony.

Španielska vicepremiérka Soraya Saenz de Santamaria dodala, že Madrid považuje rozhodnutie zákonodarného orgánu vo vzťahu k možnému vyhláseniu nezávislosti Katálanska za “neplatné a bezpredmetné” a podnikne proti nemu právne kroky. “To, čo sme dnes zažili v Katalánsku, je pošliapanie demokracie, pošliapanie Katalánčanov, pošliapanie politickej slušnosti,” dodala podpredsedníčka vládneho kabinetu.

Prokurátor v Madride po jej slovách oznámil, že má v úmysle podať trestné oznámenie proti členke parlamentného zoskupenia “Spoločne ÁNO” – Carme Forcadellovej, ktorá je zároveň predsedníčkou katalánskeho parlamentu. Tá vo svojej reakciu uviedla, že španielsky ústavný súd je len predĺženou rukou štátu a “stratil tak všetku svoju legitimitu”.

Súčasná populácie Katalánska tvorí asi 16 percent celkového obyvateľstva Španielska a jeho ekonomika sa na hospodárstve štátu podieľa približne 20 percentami.

Prieskumy hovoria o tom, že za nezávislosť Katalánska by sa vyslovilo 70 percent obyvateľov regiónu …

Foto zdroj:http://indianexpress.com/article/sports/football/barcelona-strong-even-without-lionel-messi-luis-enrique/

(tom)