Katalánski poslanci nepotvrdili vlaňajšie uznesenie o nezávislosti, ale správanie Madridu označili za nezákonné

Katalánski poslanci nepotvrdili vlaňajšie uznesenie o nezávislosti, ale správanie Madridu označili za nezákonné

Katalánsky parlament na svojom zasadnutí odmietol potvrdiť októbrové rozhodnutie predchádzajúceho zákonodarného zboru o nezávislosti Katalánska.

Poslanci, ktorí podporujú zotrvanie Katalánska vo zväzku so Španielskom v tejto súvislosti vyzvali prívržencov nezávislosti, aby rešpektovali zákony. Poukázali pri tom na to, že pokiaľ je časť bývalého vedenia autonómneho regiónu vo väzení, alebo sa nachádza v zahraničí, nemôže dôjsť k obnove fungovania tamojších inštutúcií.

Separatistickí poslanci naopak argumentovali násilným spôsobom presadzovania moci zo strany centrálnej vlády v Madride.

Parlament tiež prijal nezáväzné uznesenie, v ktorom zvrhnutie bývalej regionálnej vlády označil za nezákonné. Pripomíname, že parlamentnou väčšinou disponujú separatistické strany.

Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont, ktorý sa v súčasnosti v obave pred trestným stíhaním zdržiava v Belgicku, stiahol svoju opätovnú kandidatúru na ministerského predsedu. Na miesto svojej osoby navrhol do tejto funkcie ďalšieho významného politika za nezávislosť Jordiho Sáncheza, ktorý sa však stále nachádza vo vyšetrovacej väzbe kvôli obvineniam zo vzbury.

Puigdemont sa domnieva, že tento krok pomôže k vytvoreniu novej vlády. Katalánsku sa totiž od konania decembrových predčasných volieb nedarí zostaviť vládny kabinet.

Predseda španielskej vlády Mariano Rajoy sa vo štvrtok vyjadril, že Katalánci si musia za lídra zvoliť človeka, ktorý sa nachádza v Španielsku a nemá problémy so zákonom.

Puigdemont tiež oznámil, že jeho právnici podali v Rade OSN pre ľudské práva sťažnosť na Španielsko za porušovanie práva Katalánska na sebaurčenie.

Foto zdroj: https://elpais.com/elpais/2018/03/01/inenglish/1519918873_216652.html

(tom)