Katalánski zákonodarcovia by mali za premiéra zvoliť Puigdemontovho spojenca

Katalánski zákonodarcovia by mali za premiéra zvoliť Puigdemontovho spojenca

Predstavitelia katalánskej parlamentnej väčšiny sa rozhodli nominovať do kresla ministerského predsedu Jordiho Sáncheza. Do funkcie ho navrhol predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent po tom, ako bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont stiahol svoju kandidatúru a vyslovil sa v prospech Sáncheza.

Jordi Sánchez je šéfom Katalánskeho národného zhromaždenia (ANC), ktoré požaduje nezávislosť tohto autonómneho regiónu. Po októbrovom vyhlásení nezávislosti Katalánska regionálnym parlamentom, sa španielska vláda rozhodla zákonodarné zhromaždenie rozpustiť. Zároveň prebrala správu nad celým Katalánskom.

Následne boli viacerí regionálni predstavitelia obvinení zo vzbury. Medzi nimi aj Sánchez, ktorý sa už štvrtý mesiac nachádza vo väzbe.

Po štátnych represiách sa v Katalánsku 21. decembra konali predčasné voľby. Španielsky establišment sa totiž domnieval, že separatistické snahy schladí a z výsledkov volieb vzíde pro-španielsky parlament. To sa však nestalo a víťazstvo v predčasných regionálnych voľbách si zabezpečili separatistické politické strany.

Spor medzi Madridom a Barcelonou tak pretrváva aj naďalej, pretože centrálna vláda sa so Sánchezovou kandidatúrou nestotožňuje. Španielsky premiér Mariano Rajoy minulý týždeň vyhlásil, že premiérsky post by mal zastávať osoba, ktorá nemá problémy so zákonom a nezdržuje sa v zahraničí. Tým jasne odmietol nielen Puigdemonta, ale aj Sanchéza.

Poslanci katalánskeho parlamentu by o svojom novom premiérovi mali rozhodnúť 12. marca.

Foto zdroj http://elmon.cat/politica/jordi-sanchez-perfila-eina-legitimitat-republicana:

 (tom)