Katalánsko odporuje Madridu, bude načúvať svojim obyvateľom

Katalánsko odporuje Madridu, bude načúvať svojim obyvateľom

Katalánske orgány nebudú nasledovať rozkazy z Madridu, ale budú načúvať vôli katalánskeho ľudu. Vyhlásil to hovorca katalánskeho rezortu diplomacie. Podľa analytikov je za súčasnú eskaláciu situácie zodpovedná španielska vláda svojim represívnymi akciami.

“Všetky inštitúcie, vrátane polície, musia dodržiavať pokyny demokraticky zvolenej katalánskej vlády,” pre rozhlasové vysielanie BBC to uviedol hovorca katalánskeho ministerstva zahraničných vecí Raül Romeva. Podľa jeho vyjadrenia, v prípade ak Európska únia umožní španielskej vláde prevziať kontrolu nad autonómnym regiónom, demokracii v EÚ už nebude možné viac dôverovať.

“Ako môže Európska únia súhlasiť s touto situáciou. Ako môžu byť dôveryhodní, ak to umožnia? Môžem vám však povedať, že ľudia a inštitúcie v Katalánsku niečo také nedovolia,” zdôraznil Romeva.

Španielska vicepremiérka Soraya Sáenzová de Santamaria povedala, že centrálna vláda v Madride nemá od soboty 21. októbra žiadny kontakt s katalánskou regionálnou vládou. Dodala tiež, že vláda zvolí zástupcu, ktorý bude dočasne riadiť Katalánsko. Upozornila aj na situáciu, ak španielsky Senát schváli požiadavku vlády, ktorá chce katalánsky regionálny kabinet odvolať. Katalánsky premiér Carles Puigdemont by tým podľa Sáenzovej prišiel o svoje právomoci a nedostal viac plat.

Senát by sa k žiadosti Madridu mal vyjadriť 27. októbra.

Pripomíname, že španielska vláda sa 21. októbra rozhodla prevziať čiastočnú kontrolu nad Katalánskom a vypísať nové regionálne voľby. Katalánsky parlament sa v reakcii na vzniknutú situáciu zíde na plenárnom zasadnutí 26. októbra.

Viacerí analytici sa zhodujú, že katalánska kríza mohla byť zažehnaná, ak by represívnymi opatreniami španielskej vlády nedošlo k jej eskalácii a miesto nich by prebiehal dialóg medzi Barcelonou a Madridom.

Thomas Harrington, ktorý je profesorom iberských štúdií na univerzite Trinity College v americkom Hartforde sa v rozhovore pre spravodajský portál RT vyjadril, že súčasná situácia bola spôsobená “zvyškovou mentalitou Francovej diktatúry, ktorej logika spočíva v autoritatívnom riešení situácie”.

Foto zdroj: https://www.japantimes.co.jp/news/2017/10/22/world/politics-diplomacy-world/spain-announces-takeover-catalan-government/#.We3fOoZpEW4

(tom)