Katalánsko vyzvalo EÚ na riešenie situácie s referendom, Brusel to odmieta

Európska únia musí v spore medzi Katalánskom a Španielskom zohrávať úlohu mediátora. Vyjadrili sa tak predstavitelia španielskeho regiónu Katalánsko. Tamojší aktivisti údajne na tajnom mieste tlačia hlasovacie lístky na nedeľňajšie referendum o nezávislosti.

Katalánsky minister zahraničných vecí Raül Romeva vyhlásil, že povinnosťou Európskej únie ako strážcu demokratických hodnôt je vyvíjať tlak na Madrid, aby španielska vláda umožnila vykonať hlasovanie.

“Vyzývame inštitúcie EÚ, aby sa postavili za hodnoty a zásady Zmluvy o Európskej únii,” vyhlásil Romeva na tlačovej konferencii 28. septembra v Bruseli. Skonštatoval zároveň porušovanie občianskych práv a poukázal na naštrbenie demokracie v Španielsku. Madrid totiž označili katalánske hlasovanie o nezávislosti za “neústavné” a aktívne sa jeho uskutočneniu snaží predísť.

Španielske úrady uskutočnili viaceré razie v kanceláriach katalánskeho regionálneho ministerstva zahraničných vecí a hospodárstva. Katalánske bezpečnostné orgány navyše dostali nariadenie zabaviť hlasovacie lístky a hlasovacie urny, ktoré mali byť určené na nadchádzajúce referendum. Bližšie v článku Národných Novín tu. 

Bojovníci za nezávislosť však prípravy na plebiscit naplánovaný na 1. októbra neplánujú zastaviť. Spravodajský portál The Local upozornil na video, v ktorom bola zverejnená informácia, že referendové hlasovacie lístky sa tlačia na tajnom mieste.

Na potrebu úlohy Bruselu ako mediátora vyzvala aj starostka Barcelony. Európska komisia však jej výzvy 29. septembra odmietla.

“Musíme rešpektovať právny a ústavný poriadok Španielska,” uviedol hovorca eurokratov Alexander Winternstein. Viacerí pozorovatelia z Organizácie Spojených národov v tejto súvislosti upozornili na to, že španielske úrady svojimi zásahmi voči katalánskym separatistom porušujú ich občianske práva.

“Bez ohľadu na zákonnosť referenda majú španielske úrady povinnosť rešpektovať tie práva, ktoré sú nevyhnutné pre demokratické spoločnosti,” vyhlásili v spoločnom stanovisku osobitný spravodajca OSN pre slobodu prejavu David Kaye a expert OSN na demokraciu a ľudské práva Alfred de Zayas.

Foto zdroj: https://www.si.com/soccer/2017/09/29/barcelona-ace-pique-calls-peaceful-polling-day-ahead-key-catalonia-independence-vote

(tom)