Katalánsko zriadi komisiu na vyšetrovanie násilností počas referenda

Katalánsko zriadi komisiu na vyšetrovanie násilností počas referenda

Katalánska vláda chce vytvoriť komisiu, ktorá sa bude zaoberať “porušovaním základných práv” v súvislosti s násilím, ktoré sprevádzalo priebeh tamojšieho referenda o nezávislosti. Viac ako 800 ľudí utrpelo pri zásahoch zo strany španielskej polície zranenia. Tá sa občanom snažila na pokyn vlády v Madride zabrániť v hlasovaní.

Referendum, ktoré sa konalo v nedeľu 1. októbra, bolo španielským ústavným súdom označené ako nezákonné. Centrálna vláda v Madride následne vyslala do Katalánska tisícky policajtov, aby obyvateľom zabránili zúčastniť sa na plebiscite. Napriek tomu sa hlasovania zúčastnilo viac ako 2 milióny ľudí. Násilie vypuklo po tom, ako polícia a civilné gardy zaútočili na hlasujúcich občanov regiónu.

Katalánsky premiér Carles Puigdemont ho označil ako “najhoršie za ostatných 40 rokov”.

“Deň bezdôvodného násilia, ktorého sme boli včera svedkami sa nemôže viac opakovať, ani ostať nepotrestaný,” vyhlásil Puigdemont 2. októbra, ktorý je medzinárodným dňom nenásilia. Pripomenul, že zranených bolo 893 ľudí a 73 občanov podalo na španielsku políciu sťažnosť.

“Katalánska vláda vytvorí osobitnú komisiu ohľadne porušovanie základných práv, ktoré boli v Katalánsku zaznamenané,” dodal predseda regionálnej vlády. Komisia by mala pozostávať z tímu právnych odborníkov, ktorých vymenuje vládny kabinet.

Carles Puigdemont vyzval Madrid, aby z katalánskeho územia stiahol jednotky polície a civilnej gardy. Povedal tiež, jeho vláda podnikne v najbližších dňoch kroky na naplnenie mandátu o nezávislosti.

Pripomíname, že v katalánskom referende za samostatnosť sa vyše 90 percent hlasujúcich občanov vyslovilo za nezávislosť svojho regiónu od Madridu.

V reakcii na násilné udalosti vyzval predseda Európskej rady Donald Tusk španielského premiéra Mariana Rajoya, aby zabránil novému použitiu sily” v Katalánsku. Situáciou sa na svojom zasadnutí 4. októbra bude zaoberať aj Európsky parlament (EP).

Foto zdroj: http://www.courrier-picard.fr/60951/article/2017-10-02/le-president-catalan-demande-une-mediation-internationale-dans-la-crise-avec

(tom)