Katalánsky parlament deklaroval nezávislosť. Regionálna vláda zaujala vyčkávaciu pozíciu

Katalánsky parlament deklaroval nezávislosť. Regionálna vláda zaujala vyčkávaciu pozíciu

Katalánsky predseda vlády vyhlásil, že “Katalánsko by sa malo stať nezávislým štátom vo forme republiky”. Regionálni poslanci schválili text dokumentu o “vyhlásení nezávislosti”, avšak premiér Carles Puidgemont chce samostatnosť oficiálne vyhlásiť na zasadnutí svojho kabinetu o niekoľko týždňov neskôr.

V dokumente pod názvom Vyhlásenie predstaviteľov Katalánska, ktorý regionálni poslanci schválili 10. októbra sa píše, že “Katalánsko obnovuje svoju plnú suverenitu”. Zákonodarcovia zároveň vyzvali všetky štáty sveta, aby ho samostatnosť regiónu uznali.

“Výsledky referenda oprávňujú Katalánsko k tomu, aby sa stalo nezávislým štátom,” vyhlásil Puidgemont v regionálnom parlamente 10. októbra.

Premiér regionálnej vlády uviedol, že predísť vyostreniu situácie s Madridom chce tým, že najprv bude rokovať s centrálnou vládou. Z dôvodu obáv, aby nevznikol v krajine chaos plánuje vyhlásenie nezávislosti až na zasadnutí jeho vlády po niekoľkých týždňoch. Puidgemont dodal, že do tej doby chce predsedu španielskej vlády Mariana Rajoya presvedčiť, aby výsledky referenda akceptoval. Španielska vláda a ústavný súd totiž plebiscit o nezávislosti Katalánska označili ako neústavný krok.

“Ide o špeciálny a historický moment so širokým dosahom,” povedal Puigdemont s tým, že súčasná situácia v členskom štáte Európskej únie “nie je len domácou záležitosťou”.

Podpredsedníčka španielskej vlády Soraya Saénzová de Santamaría premiérovi Katalánska odkázala, že v prípade záujmu o dialóg s Madridom, bude musieť vedenie regiónu konať v medziach zákona.

“Ani pán Puigdemont, ani nikto iný, nemôže vyvodiť závery zo zákona, ktoré neexistujú a z referenda, ktoré neprebehlo z vôle katalánskeho ľudu,” reagovala na parlamentom prijatou deklaráciou.

Španielska polícia sa na možné vyhlásenie nezávislosti pripravila tým, že posilnila bezpečnostné opatrenia na letiskách a staniciach. Premiéra Puigdemonta na ceste do budovy regionálneho parlamentu v Barcelone zas chránila eskorta regionálnych bezpečnostných síl.

Foto zdroj: https://www.reuters.com/article/us-spain-politics-catalonia/catalonia-baulks-at-formal-independence-declaration-to-allow-talks-idUSKBN1CF13W

(tom)