Katalánsky parlament pozastavil svoju činnosť. Bývalý premiér Puigdemont odcestoval do Bruselu

Katalánsky parlament pozastavil svoju činnosť. Bývalý premiér Puigdemont odcestoval do Bruselu

Španielskou vládou odvolaný katalánsky premiér Carles Puigdemont priletel spolu s ostatnými členmi bývalého regionálneho kabinetu do Bruselu. Toho istého dňa ich španielsky generálny prokurátor obvinil z protištátnej činnosti a vzbury.

Napriek prísľubu, že po vyhlásení nezávislosti Katalánska “bude pokračovať v práci na vybudovaní slobodnej krajiny”, sa teraz už bývalý predseda katalánskej vlády Puigdemont 30. októbra nedostavil do katalánskeho vládneho paláca. Miestne médiá informovali, že expremiér spolu s niektorými ďalšími členmi jeho kabinetu odletel do Bruselu. Španielske orgány neskôr túto informáciu potvrdili.

Carles Puigdemont prišiel do Belgicko v čase, keď španielska prokuratúra vzniesla proti jeho osobe, ako aj proti členom jeho vládneho kabinetu obvinenia. Španielsky generálny prokurátor José Manuel Maza ich podozrieva zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií. Trestné oznámenie sa má týkať celkovo dvanástich osôb.

Katalánsky denník El Periodico napísal, že cieľom Puigdemontovej cesty do Bruselu má byť stretnutie s flámskymi politikmi. Túto informáciu však uvedení predstavitelia dementovali. Flámsko, v ktorom dominuje holandčina, je jedným z troch regiónov tvoriacich Belgicko. Ďalšími dvoma sú metropola Brusel a po francúzsky hovoriace Valónsko. Flámski politici v uplynulých dňoch vyjadrili podporu v úsilí Katalánska o jeho nezávislosť.

Belgický minister pre prisťahovalectvo Theo Francken sa 29. októbra vyjadril, že nevylučuje možnosť udelenia azylu Pugdemnontovi, ak by katalánsky líder podobnú žiadosť podal.

Jeho vyhlásenie však vyvolalo reakciu belgického premiéra Charlesa Michela, ktorý povedal, že poskytnutie politického azylu Puigdemontovi “nie je absolútne na programe”. Franckena zároveň vyzval, aby “nerozdúchaval plamene”.

Belgicko je jedným z nemnohých európskych štátov, kde môžu občania Európskej únie získať politický azyl.

Katalánsky parlament, ktorý bol nariadením španielskej vlády s odvolaním sa na ústavný článok 155 rozpustený, akceptoval toto rozhodnutie a pozastavil svoju činnosť až do nových predčasných volieb. Tie sa majú konať 21. decembra 2017.

Foto zdroj: https://www.nzz.ch/finanzen/in-barcelona-melden-sich-nun-die-spanientreuen-ld.1324902

(tom)