Katalánsky parlament vyhlásil nezávislosť od Španielska

Katalánsky parlament vyhlásil nezávislosť od Španielska

Poslanci katalánskeho regionálneho parlamentu schválili 27. októbra rezolúciu o vyhlásení nezávislosti na Španielsku. Členovia tamojšej opozície hlasovanie bojkotovali. Španielsky Senát medzitým aktivoval ústavný článok, na základe ktorého bude môcť vláda v Madride obmedziť autonómiu Katalánska.

Za návrh o vyhlásení nezávislosti hlasovalo 70 poslancov katalánskeho parlamentu, 10 členov zákonodarného zboru bolo proti a dva odovzdané hlasovacie lístky boli prázdne. Výsledok hlasovania vyvolal v uliciach Barcelony oslavy tisícok prívržencov nezávislosti.

Na znak protestu zástupcovia socialistickej strany, ľudovej strany a politického zoskupenia Ciudadanos opustili pred hlasovaním poslaneckú snemovňu. Ešte pred tajným hlasovaním katalánsky regionálny parlament rozhodol o začatí “ústavného procesu” odčlenenia sa od Španielska.

“V nasledujúcich dňoch musíme udržiavať naše hodnoty pacifizmu a dôstojnosti. Vybudovanie republiky je teraz v našich a vašich rukách,” uviedol v prejave  zhromaždenému davu ľudí pred budovou parlamentu katalánsky premiér Carles Puigdemont.

Horná komora španielskeho parlamentu – Senát medzitým schválila ústavný článok 155, ktorý do rúk Madridu zveruje kontrolu nad Katalánskom. Tento krok prišiel len niekoľko minút po vyhlásení nezávislosti regiónu od Španielska.

Španielsky premiér Mariano Rajoy v reakcii na situáciu vyzval občanov, aby zachovali pokoj a dodal, že právo v Katalánsku bude obnovené. Apel na zachovanie pokoja adresoval obyvateľom aj Carles Puigdemont.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval obe strany, aby sa namiesto násilia uberali cestou dialógu. Pripomenul však, že Brusel bude aj naďalej komunikovať len s centrálnou vládou Španielska.

“Pre EÚ sa nič nezmení a Španielsko zostáva naším jediným partnerom,” napísal Tusk 27. októbra na sociálnej sieti Twitter.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker uviedol, že v rámci Európskej únie je dôležité vyhnúť sa rozdeleniu a rozkúskovaniu eurobloku.

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani upozornil, že nikto v EÚ  vyhlásenie nezávislosti Katalánska nebude uznávať.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert vydal stanovisko, v ktorom Berlín vyhlásenie nezávislosti neuznáva.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pri tejto príležitosti vyjadril podporu španielskemu premiérovi Marianovi Rajoyovi.

Svoje vyhlásenie zverejnila aj Severoatlantická aliancia, podľa ktorej je najnovšia situácia domácou záležitosťou Španielska a musí byť vyriešená v súlade so španielskou ústavou.

Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertová v reakcii Spojených štátov povedala, že Katalánsko je “integrálnou súčasťou Španielska” a dodala, že Washington bude podporovať ústavné kroky španielskej vlády na udržanie jednoty štátu.

Srbsko vyhlásenie katalánskeho parlamentu odsúdilo s tým, že rovnako ako v prípade Kosova, sú podobné kroky nezákonné. Naopak, šéfka waleských separatistov by bola rada, ak by waleský regionálny parlament nezávislosť Katalánska uznal.

Španielsky ústavný súd oznámil, že začal konanie proti vyhláseniu nezávislosti.

Foto zdroj: http://www.latimes.com/world/europe/la-fg-spain-catalonia-senate-20171027-story.html

(tom)